LYMESKÁ BORELIÓZA a bolesti kloubů
01. Červen 2017
Boreliózou, jako i dalšími chorobami onemocníme při snížené obranyschopnosti organizmu.
"Bolesti kloubů přišly z ničeho nic a nic mi nepomáhá", je častým sdělením lidí postižených bolestmi kloubů, za nimiž stojí prodělaná lymeská borelióza. O této nebezpečné a kvalitu života poškozující chorobě víme velmi málo. Je to multisystémové infekční onemocnění způsobené spirochetou Borrelia burgdorferi, B. garinii, B. afzelii. Toto onemocnění přenášejí nejenom klíšťata, malí a nebezpečně jedovatí upíři, ale i ostatní bodavý či krev sající hmyz. Zamoření klíšťat v Česku je 30%ní, v USA až 80%ní.
Zpočátku mohou být postiženy všechny hlavní tepny, které na duchovní úrovni vyjadřují hranice, kontakt a něžnost, potom po klidové fázi může infekce přejít na orgány a nervy. Kousnutí úskočným, malým a nebezpečně jedovatým upírem způsobí válku na povrchu, která se později rozšíří na nejrůznější orgány, tj. oblasti témat a postihuje také nervový tj. informační systém těla.
PŘÍZNAKY LYMESKÉ BORELIÓZY
První jsou kožní příznaky. Objevuje se podráždění a zčervenání kolem přisátí klíštěte či jiného krevsajícího hmyzu nebo kolem vpichu. Většinou se utvoří červený a hřející edém o průměru 5 až 10 cm. Kromě kožních změn nejsou žádné příznaky nemoci typické jen pro boreliózu, takže se snadno dá zaměnit za jiné onemocnění.
Kožní projevy lymeské boreliózy se mohou po týdnech, měsících či letech projevit neurologickým, kloubním, srdečním nebo jiným postižením.
Velká část nemocných chronickou boreliózou trpí:
- bolestmi kloubů, často stěhovavými
- bolestmi svalů
- zvýšenou únavou
- bušením srdce, kolísáním tlaku
- závratěmi, potížemi s pamětí, úzkostí a/nebo depresemi
- pálením kůže, brněním v končetinách
- ztuhlou šíjí, bolestí hlavy, tlakem v hlavě
- poruchami hybnosti, problémy s páteří
- poruchami zraku, záněty, rozmazaným viděním, zákalky ve sklivci
- zvýšenou, nebo naopak sníženou tělesnou teplotou (nad 37 °C nebo pod 36 °C)
- špatnou funkcí štítné žlázy
- příznaky napodobujícími roztroušenou sklerózu
TŘI STADIA
Onemocnění lymeskou boreliózou má tři stadia, mezi kterými bývá různě dlouhé období zdánlivého klidu.
1. stadium - se projeví za 3 až 30 dní v místě přisátí klíštěte nebo kousnutí hmyzem začervenáním kůže o velikosti nejméně 5 cm v průměru. Většinou nesvědí ani nebolí, šíří se do okolí a v centru bledne. Někdy se projevují příznaky "letní chřipky" - zvýšené teploty, bolesti svalů, kloubů, únava, bolesti hlavy, ztuhnutí šíje. V tomto stadiu je třeba navštívit lékaře, upozornit jej na možnost onemocnění lymeskou boreliózou. Lékař pak nasadí léčbu antibiotiky, která je v tomto stadiu účinná, ale i tak by měla následovat další přírodní léčba vedoucí ke zvýšení imunity.
2. stadium - po období klidu, které trvá několik týdnů až měsíců se mohou objevit nové příznaky, které jsou způsobené rozsevem borelií krevní cestou. Nejčastější jsou nervové příznaky s postižením kořenů míchy nebo hlavových nervů. Téměř typickým příznakem je oboustranná obrna lícního nervu. Pro toto stadium jsou také typické bolesti kloubů bez otoku. Bolest se projevuje v jednom nebo více kloubech současně a trvá několik hodin až několik dní. Přítomnost borelií v organismu může zapříčinit zánětlivé změny v kloubech a také v dalších orgánech, např. srdci, játrech, ledvinách nebo v oku. Postižení očí a očního nervu se projevuje rozmazaným mlhavým viděním, zvláště pak po fyzické zátěži. např. chůzi.
3. stadium - může být pokračováním 2. stadia nebo se objeví po několika měsících až letech. Nejčastěji jsou postiženy klouby, kůže - ekzémy, nervový systém, zažívací systém. Pro toto stadium je typické postižení jednoho velkého kloubu jako je koleno, kyčel, loket nebo rameno. Chronické neurologické poškození se může objevit po několika letech latentního stadia s příznaky klinicky podobnými roztroušené skleróze nebo psychickými projevy jako jsou poruchy spánku, snížená schopnost koncentrace, depresivní stavy či chronický únavový syndrom či syndrom vyhoření. Za těmito problémy je velmi často postižení sleziny, což je orgán, kterému tradiční čínská medicína, ale i sv. Hildegarda připisují klíčový význam pro zdraví celého organismu, neboť slezina je důležitým orgánem pro imunitu. Při postižení sleziny ztrácejí končetiny sílu a pohyblivost, objevují se bolesti palců u nohou, svalstvo ochabuje, chřadne a ubývá. Objevují se bolesti v oblasti žeber, hrudní a krční páteře. Rty jsou bledé, povadlé, suché a pociťujeme sníženou chuť k jídlu. Zvyšuje se tvorba slin, které jsou husté a mohou i samovolně vytékat z úst. Při současném narušení rovnováhy na dráze sleziny a srdce dochází ke zhoršení myšlení a k dalším psychickým potížím. V hloubi duše se člověk cítí opuštěný, nemilován a ztrácí radost ze života a vůli ke každodennímu boji s běžnými životními problémy. Právě ztráta radosti ze života je projevem oslabené imunity.
PREVENCE LYMESKÉ BORELIÓZY
Posilování imunity je nejlepší prevencí lymeské boreliózy. Zde lze doporučit především vitamín C, komplexní přípravky ve výživě a posilování imunitního systému (Imunitin Orling®), každodenní ranní sprchování co nejstudenější vodou, dostatek spánku, správně dýchat – provádět dechová cvičení, dostatek vhodného pohybu a zdravá střídmá strava.
Co dělat ve druhém či třetím stadiu boreliózy?
V tomto případě je třeba využít všech možností klasické medicíny (léčba antibiotiky je nutná) a přírodní léčby, které nabízí alternativní medicína, čínská medicína, ayurvéda či sv. Hildegarda.
Je třeba absolvovat:
- očistnou kúru a pročistit celý organismus (alespoň 2 až 3 l čisté neperlivé vody denně, syrová mrkev, syrová zelenina, Univerzální čistící čaj Popov)
- posilovat imunitní systém (např. doplněk stravy Imunitin Orling® - kobylí mléko, Echinacea, Astragalus, vitamín C, zinek)
- posilovat nervový systém (např. doplněk stravy Felicitex Orling® - vitamíny B, hořčík, lecitin bylinný komplex)
- posilovat slezinu (žen-šen, masáže shiatsu, reflexní masáž rukou, teplá jídla atd.)
- vyživovat a chránit klouby
V případě postižení kloubů boreliózou je vhodné užívat kloubní výživu doplněk stravy Geladrink® Fast, který kromě kolagenních peptidů a vitamínu C obsahuje i extrakt z Boswellia serrata v potřebné denní dávce 900 mg. Boswellia serrata je v ayúrvédě užívána pro léčbu dýchacích onemocnění, jaterních poruch a revmatismu. Blahodárné účinky extraktu ze stromu Boswellia Serrata jsou připisovány boswellovým kyselinám, které inhibují dva prozánětlivé enzymy a tak Boswelia serrata přispívá ke zdraví zažívacího traktu a střev a také kostí a kloubů. Boswellové kyseliny otevírají kolaterální cévy (alternativní krevní zásobení specifických částí těla), aby zajistily dostatečné krevní zásobení kloubů poškozovaných artrózou.
POZOR: Co se chondroprotektiv týká, při lymeské borelióze je kontrindikován glukosaminsulfát i chondroitinsulfát, neboť tyto látky podporují růst borelií.
Pro posílení obranyschopnosti je vhodný doplněk stravy Imunitin Orling®, který je určený ke komplexní výživě imunitního systému.
Doporučené výživové kúry
Klouby a Imunita - A - kapsle + nápoj, 2měsíční komplet
Klouby a Imunita - B - kapsle, 2měsíční komplet

Pro posílení nervového systému je vhodný doplněk stravy Felicitex Orling®, který je určený ke komplexní výživě nervového systému.