Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
22. Únor 2017
David Svoboda (* 19. března 1985 Praha) je historicky nejúspěšnější reprezentant ČR v moderním pětiboji, člen ASC Dukla Praha. Je držitelem už 16 medailí z ME, MS a OH a několika světových a olympijských rekordů v rámci moderního pětiboje. V národním týmu mužů je od roku 2004.
1) Jako nejúspěšnější český reprezentant moderního pětiboje se rozhodně musíte pravidelně starat o svou fyzickou kondici. Jaké jsou vaše rituály, co se týče pohybu ?
V potřebné kondici se udržuji každodenním tréninkem, kdy musím zvládnout alespoň tři, ale většinou čtyři disciplíny pětiboje. Každý den je, díky pestrosti tohoto unikátního víceboje, trochu jiný, ovšem plavecký a běžecký trénink mám v programu šestkrát týdně, ostatní „technické“ disciplíny, jako je střelba, šerm a jezdectví zařazuji do programu v závislosti na intenzitě fyzické přípravy. V praxi to tedy znamená každý den plavat, běhat a k tomu dvě ze tří zbývajících disciplín.
2) Jaká forma pohybu je tou vaší úplně nejoblíbenější, a naopak, do které se musíte trochu nutit ?
Mám to štěstí, že nutit se do pohybu nemusím, naopak jsem rád, když můžu být fyzicky aktivní. Výjimkou jsou chvíle, kdy jsem po tréniku velmi unavený až energeticky vyčerpaný, potom si samozřejmě rád vychutnám příjemný odpočinek. To, kterou tréninkovou aktivitu mám ve větší oblibě se v čase mění a záleží na nejrůznějších okolnostech, jako je roční období, počasí nebo třeba moje aktuální výkonnost v dané disciplíně.
3) Stalo se vám někdy, že jste trénink takzvaně „přepískl” ?
Ano, když jsem byl mladší, stávalo se mi to často, ale i v současnosti to občas přeženu. Abych ze sebe dostal v tréninku maximum, musím se pohybovat blízko hranice svých možností a především v obdobích, kdy mám hodně mimosportovních aktivit a povinností, se doba regenerace o něco prodlužuje a potom se mohu dostat i mírně za hranici toho, co je pro trénink ještě efektivní. Dostatečný zřetel musím brát na aktuální zdravotní stav a zohledňovat například zimní období a nejrůznější virové epidemie nebo jarní alergie atd. To vše má na mou kondici vliv a proto je dobré toto i další okolnosti respektovat.
4) Předpokládáme, že součástí vašeho tréninku je i běh. Nebojíte se, že při něm příliš zatěžujete své klouby ?
Kvalitní běžecký, ale i šermířský trénink, vystavuje klouby nepochybně vysokému zatížení. Při správném technickém provedení za použití kvalitní sportovní obuvi a také vhodnou volbou povrchů, jako je tráva nebo různé hliněné a lesní cesty se lze elegantně vyhnout negativním dopadům na zdravotní stav nejen kloubů, ale i šlach a svalů. Při dodržování správné životosprávy a respektování nutnosti kvalitní regenerace se podle mého názoru není čeho obávat. Nešťastná zranění v důsledku podklouznutí nebo pádu občas potkají skoro každého sportovce.
5) Jak vypadá váš typický jídelníček ?
Mám oblíbených několik jídel, která si vařím, nebo objednávám v restauraci pravidelně. Občas vyzkouším něco jiného, ale doma se rád držím osvědčených věcí. Ochutnávání nejrůznějších exotických receptů si nedobrovolně užiju někdy až příliš během cestování po závodech. V obdobích nejtěžšího tréninku a závodů mi vyhovují obecně lehká jídla tzn. těstoviny, rýže, ryby, drůbež apod. Typická jídla jsou pro mě třeba rizoto nebo těstoviny s lososem.
6) Máte pro nějaké jídlo slabost, i když víte, že není zrovna nejzdravější ?
Přestože vím, že to není ideální, často tahám za záchrannou brzdu a jím hodně sladkých desertů, čokoládových tyčinek nebo sušenek na rychlé doplnění energie pomocí rychlých cukrů. Při vrcholovém sportu to dost často ani jinak nejde.
7) Máte nějaký oblíbený „zdravý” recept ?
Nejoblíbenější a taky nejčastější jídlo je u mě rýže s tuňákem. Mám to rychle připravené, moc mi to chutná a myslím, že je to zároveň opravdu zdravé, dobře stravitelné a nutričně hodnotné.
8) Co byste poradil lidem, kteří chtějí něco udělat se svou fyzičkou? Co podle vašeho názoru lidé nejčastěji dělají špatně ?
Obecně platí, že nejdůležitější je pravidelnost. Hlavně zezačátku stačí opravdu málo, ale je potřeba věnovat se vybrané aktivitě ideálně každý den a souvisle. Když se například někdo rozhodne denně ujít 5 kilometrů, je to skvělý začátek, ale to, že se mu tato vzdálenost nasčítá při pobíhání po budově mezi kancelářemi – to bohužel neplní účel. Je potřeba dřív vstát a jít třeba do práce pěšky, jet na kole nebose jít každý den na půl hodinky lehce proběhnout. Když si člověk vytvoří takovýto návyk, ani si toho nevšimne a za rok za dva si zvykne běhat denně 10km a už si ani nedovede představit, že by to bylo jinak... Nejčastější chybou je dát si dvakrát týdně fotbálek s kámošema, bez rozcvičení a hned od začátku, jakoby šlo o všechno a místo protažení a regenerace to jít zapít pěti půllitry piva. To bývá horší a rizikovější než nedělat nic.
9) Co děláte pro zdravé klouby ?
Jak jsem už říkal, při běžeckém a šermířském tréninku dbám na kvalitní sportovní boty, volím vhodný povrch, soustředím se na správné technické provedení pohybu a v chladném počasí si hlídám, abych měl klouby (hlavně kolena) v teple. Důležitá je pro mě také pravidelná (i preventivní) fyzioterapie nebo kvalitní výživa.
10) Měl jste nebo máte s klouby potíže ?
Ano, za těch 16 let mám za sebou dvě lehká, ale přesto v tréninku dosti limitující zranění kolene a jednou po pádu z koně jsem si poranil rameno, ale vše se dobře zahojilo a můžu naštěstí dál fungovat bez jakýchkoli následků a omezení. Občas jsem si trochu pohmoždil zápěstí při srážce se soupeřem v šermířském souboji a po příliš vysokém objemu běžeckého tréninku se projevuje přetížení v oblasti hlezeních kloubů. Za normálních okolností mám klouby v pořádku.
11) Používáte nějaký typ doplňků stravy ?
V poslední době, kdy už je mi přes třicet a musím držet krok s někdy i o deset let mladšími závodníky jsem se naučil používat jako doplněky stravy kloubní výživu Geladrink a jsem s tím moc spokojený. Už po prvním měsíci jsem začal vnímat první pozitivní účinky a mohu toto jen doporučit, nejenom vrcholovým sportovcům.
První medaile
První medaili v elitní kategorii vybojoval v roce 2005 na mistrovství světa ve Varšavě, jako člen bronzové české štafety. V roce 2006 se stal v Šanghaji dvojnásobným juniorským mistrem světa. Na mistrovství světa v Berlíně roku 2007 skončil poprvé v TOP10, když doběhl na osmém místě a získal stříbro v týmové soutěži. Na ME 2007 obsadil desátou příčku mezi jednotlivci, což znamenalo splnění přímé kvalifikace na OH do Pekingu 2008. Pětibojařem roku byl vyhlášen v letech 2007, 2008, 2010, 2011 a 2012.
LOH 2008
Už do Pekingu odjížděl s velkými ambicemi, jako vicemistr světa z Budapešti z téhož roku a byl favoritem na zisk medaile. Soutěž výborně začal olympijským rekordem ve střelbě. Po šermu, ve kterém obsadil třetí příčku a po dobrém plavání si spolu s dalšími dvěma soupeři vytvořil velmi značný náskok před zbytkem startovního pole, což vzhledem k jasně nejlepším běžeckým kvalitám v porovnání s oběma největšími soupeři znamenalo obrovskou šanci na zisk zlaté medaile. Veškeré naděje ovšem zhatil parkur, když si David neporadil s těžko zvladatelným koněm jménem Hun Hun, kterého mu přidělil smolný los. Na deváté překážce jej potkal pád a parkur proto nedokončil. Místo olympijské medaile na něho zbylo až 28. místo.
Olympijské mezidobí
Na mistrovství světa v Londýně v roce 2009 se stal opět vicemistrem světa mezi jednotlivci, přdal stříbro z týmové soutěže a zlato z mužské štafety dvojic. Dvě stříbrné a jedna zlatá medaile získané během jediného mistrovství světa je zatím nejúspěšnější bilancí jednoho závodníka v české a československé historii. Na mistrovství Evropy v Lipsku téhož roku obsadil osmou příčku a byl členem stříbrného českého týmu. V Debrecenu 2010 vybojoval titul mistra Evropy mezi jednotlivci a jako voják z povolání a člen Dukly dokázal zvítězit i na mistrovství světa armád. V tomto období byl vícenásobným medailistou ze závodů světového poháru a v sezoně 2011 byl vedoucím mužem světového žebříčku.
LOH 2012
V Londýně se stal 11. srpna 2012 olympijským vítězem. Soutěž výborně začal, vítězstvím v šermu, kde s bilancí 26 výher a 9 porážek vyrovnal olympijský rekord. V plavání dosáhl 17. času a po dobrém parkuru na koni jménem Fellow van T figuroval na první pozici s minimálním náskokem jedné vteřiny před druhým mužem průběžného pořadí, kterým byl Číňan Zhongrong Čao. Dvojice se v závěrečné kombinaci střelby a běhu brzy po startu utrhla ostatním závodníkům a bojovala o zlato. Po poslední (třetí) střelbě Svoboda jen mírně ztrácel, předvedl však skvělý finiš a nakonec vyhrál v novém olympijském rekordu 5 928 bodů. Získal tak první českou zlatou olympijskou medaili v tomto sportovním odvětví.
Olympijské mezidobí
Po dvou úvodních závodech světového poháru v roce 2013 se u Svobody poprvé objevily zdravotní potíže spojené s bércem levé nohy. Začátkem léta ješte se sebezapřením odstartoval ve finále světového poháru, ale mistrovství Evropy a světa už musel vynechat kvůli léčbě. Zpočátku velmi obtížně diagnostikovatelné zdravotní omezení si vyžádalo 15 měsíců bez závodů. První mezinárodní soutěží po nucené pauze byla pro Svobodu dvoučlená štafeta mužů na mistrovství světa ve Varšavě 2014, kde společně s Janem Kufem obsadili čtvrté místo. Osmým místem na mistrovství světa 2015 v Berlíně a čtvrtým místem na mistrovství Evropy v anglickém Bath, kterým mimochodem splnil kvalifikaci na OH v Riu de Janeiru, dokončil Svoboda návrat do světové špičky.
Pochází z dvojčat, jeho bratr Tomáš je český sportovec-triatlonista.
Upozornění:
V případě vážných zdravotních problémů doporučujeme vyhledat lékaře, který naordinuje vhodnou léčbu, léky, rehabilitaci, cvičení, dietu, doporučí doplňky stravy, atd .... Názory sportovců v této části našich webových stránek jsou toliko osobními, subjektivními názory těchto sportovců a nejedná se o obchodní sdělení naší společnosti. V obchodních sděleních ohledně našich produktů uvádíme a nadále budeme uvádět toliko zdravotní tvrzení a jiné údaje, která jsou povolena speciální právní úpravou Evropské unie a České republiky.
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy