Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
28. Listopad 2015
V kolenním kloubu zpracováváme téma pokory. Klečení a pokleknutí, jsou gesta, kterými se podrobujeme. Tímto způsobem se setkáváme s duchovními hodnostáři, dříve se takto uctíval král. Je nápadné, že moderní lidé mají méně sklony k poklekávání. Kromě katolického kostela k tomu mají sotva někde příležitost a i tam dochází ke změnám, tam, kde se dříve klekalo, se dnes smí stát. Místo, aby člověk před Všemohoucím Bohem poklekal, dnes se s ním konfrontuje. Pokora a podrobení se vyšší moci už nejsou v kurzu. Ideálem se stal vzpřímený, nepoddajný člověk - každý svým vlastním pánem. I práce, které nás dříve nutily na kolena, jako mytí a leštění podlahy, jsou dnes alespoň z části mechanizovány, takže tento postoj je zbytečný. Není tedy divu, že pozice na kolenou a s ní související pokora z našeho života mizí a problémů s koleny přibývá a nabývají značného významu.
Zdraví kolenních kloubů ovlivňuje činnost ledvin, jejichž funkce a zdraví souvisí s kvalitou žitých vztahů. Jejich funkce často bývá narušená opakovanými infekcemi močových cest. Patří sem zánět močového měchýře cystitis a zánět močové trubice, které vznikají působením bakteriální infekce. Projevuje se častým nucením na moč, řezáním či bolestí při močení. Přes silné nucení se vymočí jen malé množství moči, která je obyčejně zkalená, tmavá, zapáchající. Dochází ke křečím v podbřišku. Onemocnění močového měchýře, jakožto nejcitlivějšího orgánu našeho těla, má také své duchovní příčiny a vzniká v souvislosti s našimi strachy ze styku s lidmi, strachu vyjádřit své pocity, svá přání, strach z agresivity druhých. Pokud toto člověk nedokáže v sobě zpracovat, vyjádřit a odstranit, nemoc postupuje dále k ledvinám. Nemoci ledvin pak signalizují poruchu lidského spolunažívání, nemocný má špatný přístup k životu ve společnosti, k bližním. Strachem ochromen, nemocný nedovede rozeznat dobré a zlé, ve vztazích mezi lidmi, zapomenout prošlé a přežilé věci a odpouštět. Ledviny ztratí pružnost vody a schopnost vylučovat přežité, opotřebované, již minulé. Proto při poruchách funkce ledvin dochází k zadržování vody a otokům končetin a hlavy, což je způsobeno zadržováním moči. Ke zvýšení průtoku moči, která vyplaví škodlivé látky z močových cest, je nutné se vymočit ihned, když se pociťuje nutkání. Nejdůležitějším pravidlem je dodržování pitného režimu, pití velkého množství tekutin, nejméně 2 až 3 litrů čisté vody denně, nutného ke zředění moči. Při pití vody je dobré ji s láskou a vděčností děkovat za očištění těla, tím také dochází k očišťování ducha. Bylo prokázáno, že voda označená slovy LÁSKA a VDĚČNOST má nejkrásnější a nejčistší vibrace a tím i krystalickou strukturu a nejvíce prospívá našemu duchu i tělu. Pitím vody dojde ke zředění moči, poklesne její kyselost a močení je pak méně bolestivé.
Kromě vody je dobré k podpoře vylučování moči a stimulaci ledvin a močového měchýře pít bylinné čaje např. čaj Teekanné Ledviny a močový měchýř nebo čaje firmy Popov. Dále z bylinné terapie jsou to především list medvědice, list borůvky, vřes, list břízy, přeslička, kořen jehlice trnité, kořen a nať petržele zahradní, lněné semínko, divizna, pýr, lichořeřišnice větší. Osvědčila se směs ze stejných dílů listu medvědice, šalvěje a nati přesličky. Jednu lžíci směsi vyluhujeme po dobu 6 hodin ve studené vodě, pak 10 minut povaříme, necháme vyluhovat. Pijeme 4krát denně. Může to být také směs stejných dílů truskavce, kopřivy, přesličky a celíku zlatobýlu nebo čaj z listů medvědice, břízy, kukuřičných čnělek, oddenku pýru a kořene lékořice.
Bolesti kolenních kloubů zhoršují čaj, káva, šumivé nápoje, ostrá, kořeněná jídla, sůl.
Snažte se stravovat zdravě. Omezte příjem tučných a sladkých potravin abyste nepřibral na váze. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny, jáhly, pohanku, ledvinové fazole. Zdravé jsou také ryby a drůbeží maso. Jmenované potraviny obsahují vitamíny, minerální a stopové prvky.
Výživa by měla obsahovat především dostatek vitamínů C, E, D a bílkovin, specifických kolagenních peptidů a aminokyselin. Dále se doporučuje vysadit brambory a ostatní lilkovité plodiny (patří sem také rajčata, lilek, tabák, atd.), protože alkaloidy (solanin, tomatin atd.) působí na náš organismus toxicky. Po časté a dlouhodobé expozici může dojít ke kloubním potížím, resp. k poškození jater a ledvin. Pokud chcete lilkovité plodiny konzumovat, měli byste je doplnit kmínem, který eliminuje škodlivé účinky solaninu z brambor resp. tomatinu z rajčat. Rajčata by měla být vybírána spíše od tuzemských pěstitelů, kteří sklízejí rajčata zralá, zatímco dovozová rajčata jsou sklízena zelená s vysokým obsahem tomatinu a jejich dozrávání je řízeno chemicky. I dobře zralá rajčata by měla být spařována.
Co se úpravy jídelníčku týká, je vhodné při onemocnění kloubů, ale i ledvin, snížit příjem masa a masných výrobků, zvýšit přísun vlákniny (celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce, luštěniny, lněné semínko), zvýšit příjem nenasycených mastných kyselin - rostlinné oleje, omega mastné kyseliny např. lněné semínko dobře povařit třeba s rýží, pohankou či jáhly.
Vhodné je posilování především čtyřhlavého stehenního svalu a dále posilování ohýbačů kolene na zadní straně stehna. Posilovat je možné vsedě nebo vleže a vybraný cvik (pokud má být opravdu účinný) by se měl provádět několiksetkrát denně. Velmi vhodnou dobou pro cviky prováděné vsedě je sledování televize např. TV novin na různých kanálech. Řadou studií byl prokázán příznivý vliv izometrického posilování svalu ( jako izometrické se označuje takové cvičení, při kterém se nemění délka svalu, mění se pouze jeho napětí). Vhodným cvikem je např. posilování čtyřhlavého stehenního svalu vsedě:
Střídavě propínejte pravou a levou dolní končetinu, špičku propínejte směrem k obličeji, abyste cítili protažení ve svalech zadní strany lýtek, napětí držte 6-10 sekund. Na nohu si postupně můžete přidat malou činku nebo těžké boty. Dobrý je také cvik pro posílení ledvin. Cvik provádíme vestoje. Třeme dlaně až do zahřátí. Položíme dlaně na spodní část zad, přitom se mírně předkloníme. Vnímáme teplo zahřátých dlaní. Třeme bederní krajinu shora dolů 36x. Třeme bederní část zad kruhovým pohybem 36x. Zatneme ruce v pěst a jemně pěstmi, klouby prstů, poklepáváme na bederní krajinu 36x. Celou činnost opakujeme 3 x. Cvik provádíme ráno nebo při bolesti v krajině bederní. Cvik posiluje nadledvinky a ledviny. Pomáhá při bolestech v zádech a posiluje oči, působí příznivě na žlázy s vnitřní sekrecí a posiluje libido. Dále pak je užitečné protahovací cvičení na dráhu ledvin (sed na zemi, nohy natažené v kotnících ohnuté do fajfky, rukama se chytit za palce u nohou a přitáhnou při natažených nohách hlavu ke kolenům - alespoň co to jde). Vhodná je také masáž v oblasti ledvin a prohřívání této oblasti teplou vodou nebo el. dečkou či ledvinovým pásem.
Vhodné jsou reflexní masáž ruky či nohy, masáž shiatsu, a pro vlastní ošetření doporučuji kartáčovou masáž přírodním kartáčem masírovat krouživými pohyby vlevo stehna od kolen nahoru, od kotníků ke kolenům, od kolen ke kyčlím, ráno a večer. Kartáčovat také oblast bederní páteře a bolavá místa. Dojde k jejich většímu prokrvení a odplavení škodlivých metabolitů. Masírujte si také chodidla a zvláště ty oblasti, které Vás bolí. Dobré jsou přírodní kartáče pro hřebelcování koní, těm se této péče dostává denně.
Ing. Kateřina Dušková, ORLING
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy