Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
27. Březen 2019
Osteoartróza je stav synoviálního kloubu, kdy dojde k chondropatii (k onemocnění, poškození či ztrátě chrupavky) a současně dojde k hypertrofii (novotvorbě/nárůstu) kosti periartikulární (tj. kosti ležící mimo kloub). Na kosti tak mohou vzniknout osteofyty (výrůstky na kosti). Jedná se o nejčastější onemocnění, které postihuje klouby. Postihuje až 12 % populace. Synoviální kloub je kloub, u kterého jsou konce kostí pokryty hyalinní chrupavkou, mezera mezi chrupavkami je vyplněna synoviální tekutinou a tyto klouby umožňují velký rozsah pohybu např. kolenní, ramenní kloub a pod.
Osteoartróza je nejčastější příčinou:
- bolestí pohybového aparátu
- funkčního omezení pohybového aparátu
- pracovní neschopnosti
OA nejčastěji postihuje:
- kyčelní klouby
- kolenní klouby
- malé klouby ruky a nohy
Postihnout však může i jiné klouby, kterých je ve Vašem těle více než 100 !
Zde Vám nabídnu malý slovníček výrazů, se kterými se u lékaře můžete setkat:
jeden kloub = monoartikulární artróza
dva-čtyři klouby = oligoartikulární artróza
více než čtyři klouby = polyartikulární artróza
Podle toho, který kloub OA postihne mluvíme o:
Kořenový kloub oblasti palce ruky - RISARTRÓZA
Kolena - GONARTRÓZA
Kyčle - KOXARTRÓZA
Páteř - SPONDYLARTRÓZA, DEFORMUJÍCÍ SPONDYLÓZA
Ve Vašem případě Vám lékař sdělil, že máte postiženy oba (oligo) kolenní klouby (gonartrózu). Když OA postihuje 3 a více kloubních skupin, hovoříme o GENERALIZOVANÉ osteoartróze - GOA.
Dále dělíme osteoartrózu na:
Idiopatickou OA, která vzniká v důsledku stárnutí kloubních tkání, kdy degenerativní procesy převládají nad obnovujícími a jiná příčina nebyla nalezena.
Sekundární OA, která vznikla druhotně, v důsledku:
- úrazu
- změněného tvaru kloubu
- hypermobility (zvýšené pohyblivosti kloubů ("hadí žena")
- zánětlivého onemocnění (revmatoidní artritida, sepse)
- metabolických příčin a některých onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (při onemocnění štítné žlázy, při cukrovce)
Ano, věk má vliv na vznik OA. Ve starším věku je větší pravděpodobnost vzniku OA. V generaci 50ti letých je osteoartrózou postiženo 80 % obyvatelstva. Sedmdesátníci a starší trpí osteoartrózou ve více než 90 %.
Prvé osteoartrotické změny lze však zjistit již kolem 20. roku věku.
U lehkých forem se zdá, že není rozdíl. Těžší formy OA se častěji vyskytují u žen.
Výskyt OA u různých etnických skupin se příliš neliší. Koxartróza se méně vyskytuje u orientální a černošské populace.
Rizikové faktory opravdu existují. Jsou jimi:
nadváha resp. obezita - riziko se týká zejména vzniku OA v kolenních kloubech,
genetické faktory - některé polyartikulární (postihující více než 4 klouby) formy OA jsou dědičné,
endokrinní resp. hormonální faktory - u žen po menopauze riziko vzniku OA stoupá,
hypermobilita - u osob s povšechnou hypermobilitou je prokázán zvýšený výskyt OA.
Kouření a zvýšený příjem agresivních volných radikálů poškozuje buňky obecně, zejména je ohrožen kardiovaskulární systém (zhoršeným okysličováním a výživou tkání a orgánů) a je zvýšeno riziko vzniku rakoviny.
OA může vzniknout také z mechanické příčiny jakou je:
ÚRAZ
Například po chirurgickém vynětí menisku dojde ke změně mechaniky a zatěžování kolenního kloubu a k přetěžování kloubů na jiných místech nosného aparátu. Úraz jako takový není vlastní příčinou vzniku OA, ale v souvislosti s úrazem může dojít k rozvoji projevů OA u náchylných osob.
NETYPICKÝ/ VADNÝ TVAR KLOUBU
Dochází opět k přetěžování kloubů, což následně může vést k rannějšímu výskytu OA.
VLIV ZAMĚSTNÁNÍ, SPORTU
Zvláště opakované nárazy a drobné úrazy mohou zapříčinit vznik předčasné OA. Například horníci mívají častěji postiženy klouby kolenní a páteř, přadleny zase mívají poměrně často postiženy klouby ruky. Pracovníci, kteří při svoji práci pracují s pneumatickými kladivem mívají postiženy klouby loketní. OA se často vyskytuje u vrcholových sportovců (např. běžci, výsadkáři, baletky,..). Proč ke vzniku OA dojde, není ještě zcela známo. Jedná se o degenerativní proces, proces "z opotřebování", který nejprve postihne kloubní chrupavku. Degenerativní proces je doprovázen nárůstem kostní hmoty (osteofytů) a také zánětlivými změnami v kloubu.
Výše zmíněné změny mohou být vyvolány:
- genetickými vlivy
- imunitními faktory (kdy po poranění mohou některé složky chrupavky působit jako cizorodá látka, proti které se tělo brání)
- mechanickou zátěží
- stárnutím (tehdy, když se kloub mění nepravidelně a tím se mění i jeho tvar a funkce)
- některými metabolickými poruchami (při dně, kdy se do kloubů ukládají krystaly kys. močové)
Nejčastějšími příznaky OA jsou:
ZTUHLOST - při setrvání v jedné poloze - nebývá delší než 30 min.
BOLEST - bývá hlavním příznakem OA. Většinou vzniká pomalu, často je vyvolaná zátěží. V případě kolenních kloubů bolest vyvolává zejména chůze z kopce, ze schodů. V případě OA často hovoříme o tzv. startovací bolesti, vzniká při změně polohy.
DRÁSOTY - v případě OA kolenního kloubu, když přiložíte dlaň ruky na oblast Vašeho kolenního kloubu, budete cítit jakoby "vrzání".
ZMĚNA POSTAVENÍ KLOUBU - změna postavení kloubu (vbočení, vybočení) se může vyskytovat tehdy, když OA trvá dlouho (několik let).
KLOUBNÍ NESTABILITA - dochází k ní v důsledku špatného tvaru a postavení kloubu, kvůli kterému došlo k porušení postranních vazů. To způsobí, že budete mít "viklavý" tj. nestabilní kloub. Důsledkem toho budete mít pocit nejistoty, "že Vás kloub neudrží" (např. bude-li se jednat o kloub kolenní, budete mít obavy, že upadnete. Když by se jednalo o nestabilitu kloubů ruky, můžete mít pocit, že v ruce neudržíte hrnek. - Pozor, nejedná se pouze o pocit. Nestabilní klouby Vás opravdu udržet nemusí.
OMEZENÝ ROZSAH POHYBU KLOUBU - příčinou je závažně poškozený kloub, ale příčinou může být i bolest.
PROTEPLENÍ, OTOK KLOUBU - bývají přítomny tehdy, když v kloubu došlo v důsledku opakovaného dráždění ke vzniku zánětu.
ZTRÁTA SVALOVÉ HMOTY - jestliže jste kvůli vaší OA omezil pohyb, svalová hmota Vám ubyla na těch místech, které jste přestal pohybem zatěžovat. Jen si vzpomeňte na přísloví "Bez práce nejsou koláče" - Vaše svaly se chovají přesně podle zmíněného přísloví - nemusí pracovat, tak ochabnou, zeslábnou a přestanou plnit svoji funkci.
Odběry krve a moči patří mezi tzv. pomocná laboratorní vyšetření.
Odběr krve Vám bude proveden proto, aby se lékař přesvědčil o Vašem aktuálním zdravotním stavu, činnosti ledvin a jater, případně proto, aby mohl vyloučit jinou nemoc. U nekomplikované OA (bez známek zánětu) budou výsledky nejspíše normální. Lékař občas bude kontrolovat Váš krevní obraz, jaterní testy a moč také proto, aby měl kontrolu toho, jak snášíte léky a zda léky nemají nežádoucí účinky na Váš organismus.Velice pravděpodobně Vás lékař také pošle na rentgenologické vyšetření (RTG). Nejprve proto, aby znal vzhled Vašich kloubů a míru jejich poškození. Při pokročilejším stádiu OA jsou na snímcích vidět změny, které mohou lékaři usnadnit či potvrdit stanovenou diagnózu. Některé klouby Vám lékař bude rentgenovat i vícekrát za život. To proto, aby mohl porovnat snímky a zjistit, zda se vzhled kloubu nějak změnil, jakým způsobem a jak rychle. Podle toho odhadne závažnost Vaší OA a stanoví terapii.
Existuje několik způsobů léčby OA. Dosud však neumíme OA vyléčit. V počátečních stádiích OA Vás bude lékař nejspíš léčit bez použití léků.
NEFARMAKOLOGICKÁ TERAPIE - bez použití léků:
POHYBOVÁ - účinné je izometrické posilování svalů. Jak se provádí, Vás naučí rehabilitační pracovnice. Lékař Vám také doporučí:
1. plavání
2. krátké vycházky
3. jízdu na kole
4. léčebnou tělesnou výchovu
Posilování čtyřhlavého stehenního svalu vsedě: Střídavě propínejte pravou a levou dolní končetinu, špičku propínejte směrem k obličeji, abyste cítili protažení ve svalech zadní strany lýtek, napětí držte 6 až 10 sekund. Na nohu si můžete postupně přidat malé činky, které koupíte v obchodech se sportovními potřebami, a které mají popruh, který si navlečete na nohu. Lze použít i vlastnoruční závaží z pytlíku s pískem. Můžete zkusit posilovat svaly stehna proti odporu. Doma například tlačit stehnem proti spodní hraně stolu a snažit se stůl nadzvednout.
Izometrické posilování hýžďových svalů a čtyřhlavého stehenního svalu vleže: Položte se na podložku, nadechněte se a s výdechem stáhněte svěrače, hýždě a kolena tlačte do podložky.Toto cvičení můžete provádět i tehdy, máte-li kolenní klouby v sádře.
Posilování čtyřhlavého stehenního svalu: Vleže na podložce zvedejte střídavě levou a pravou nataženou končetinu. Špičku směřujte k obličeji.
Posilování čtyřhlavého stehenního svalu: Pod kolena si složte ručník. Střídavě tlačte kolena do ručníku.
Procvičování flexe: Přitahujte střídavě jedno a druhé koleno k hrudníku. Pohyb provádějte pomalu, plynule. Koleno natažené nohy tlačte do podložky a patu do dálky. Několikrát se nadechněte a s výdechem přitáhněte koleno a natáhněte druhou nohu co nejdále. Procvičujete i kyčelní kloub. Nemůžete-li pokrčit koleno, uchopte končetinu pod kolenem. S výdechem přitahujte koleno k hrudníku a snažte se nenásilně zvětšit pokrčení kolene. Patu druhé nohy vytahujte do dálky. Procvičujete také kyčelní kloub, protahujete svaly zadní strany stehna a svaly beder.
Posilování svalů zevní strany stehna: Lehněte si na bok, ruku si dejte pod hlavu. Pokud se vám na boku špatně udržuje stabilita, můžete si do podpaží vložit složený ručník. Zvedejte nohu ke stropu, pohyb vede pata, v nejvyšším bodě unožení se pata obrátí směrem k zemi a vede pohyb dolů. Zpočátku zvednete končetinu pouze do malé výšky, budete-li cvičit pravidelně, zvednete končetinu výše.
Po cvičení je důležité svaly protáhnout: Začneme čtyřhlavým stehenním svalem. Nejjednodušším cvikem je kopání do zadečku vleže na břiše. Pro větší protažení svalu můžete pod koleno vsunout polštářek, zvednutí kolene polštářkem by nemělo vyvolat nepříjemné pocity v bederní páteři. Ti zdatnější uchopí levý kotník levou rukou a přitáhnou nohu směrem k hýždím.
Protažení svalů zadní strany stehna: K protažení použijeme ručník, který umístíme pod koleno a plynule přitahujeme končetinu k hrudníku. Kdo si troufne, může umístit ručník výše, na lýtko. Máte-li problém s bederní páteří, podložte si „koneček“ páteře polštářkem nebo ručníkem. Nepodkládejte celé hýždě, abyste se neprohnuli v bedrech! Na podložení páteře jsou výborné malé balónky overbally, které se jen lehounce nafouknou a přisednou se kostrčí k podložce. Zdraví pohybového aparátu ovlivňuje funkce vnitřních orgánů.
Cvik pro posílení jater: Funkce jater a žlučníku souvisí se zdravím kloubů, šlach a vazů. Proto je vhodné tyto orgány stimulovat cvičením, neboť nestačí-li na detoxikaci organismu, zůstávají toxické metabolity v tkáních, které poškodí. Cvik provádíme v sedě nebo vleže. Posadíme se nebo si lehneme. Položíme pravou dlaň na tělo pod poslední žebra na pravé straně hrudníku. Posunujeme ruku ke středu hrudníku podél posledního žebra až ke hrudní kosti. Potom ruka pokračuje v pohybu až na levou stranu těla. Masáž zprava doleva provedeme celkem 36 x. Dlaň pravé ruky musí vykonávat tlak. Játra jsou umístěna v těle pod kůží a pod hrudním košem. Tlak dlaně stimuluje proudění energie a oběh krve v játrech. Cvik pro posílení ledvin: Činnost ledvin souvisí se zdravím kolenních kloubů a páteře. Proto je ledvinám věnovat zvýšenou péči. Cvik provádíme vestoje. Třeme dlaně až do zahřátí. Položíme dlaně na spodní část zad , přitom se mírně předkloníme. Vnímáme teplo zahřátých dlaní. Třeme bederní krajinu shora dolů 36 x. Třeme bederní část zad kruhovým pohybem 36 x. Zatneme ruce v pěst a jemně pěstmi, klouby prstů, poklepáváme na bederní krajinu 36 x. Celou činnost opakujeme 3 x. Cvik provádíme ráno nebo při bolesti v krajině bederní. Cvik posiluje nadledvinky a ledviny. Pomáhá při bolestech v zádech a posiluje oči, působí příznivě na žlázy s vnitřní sekrecí a posiluje libido.
FYZIKÁLNÍ TERAPIE - je doplňkovou léčbou pohybové terapie a využívá metody jako je: elektroléčba, laseroterapie, magnetoperapie, akupunktura.
TEPLO A CHLAD - bolest lze zmírnit i jinak, měl byste například vědět jak lze ke zmírnění bolesti použit teplo či chlad - poradí Vám rehabilitační pracovník i zkušená zdravotní sestra. Zde Vám nabídnu několik příkladů.
TEPLO: suché/ vlhké zábaly, teplé koupele zábaly za použití rašeliny/ bahna, parafinové zábaly se aplikují na bolestivé klouby bez otoku a normálně teplé
CHLAD: kryoterapie - léčba chladem. K chlazení teplého kloubu používáme speciální sáčky (kryosáčky). Sáčky obsahují zvláštní hmotu, která dlouho udrží potřebnou teplotu. Zmíněné sáčky uchovávejte v mrazícím boxu lednice. Použít je lze až když jsou dostatečně studené. Pozor! - než namrazený sáček přiložíte na bolestivý kloub, je třeba ho zabalit do látkového obalu (jinak byste si mohl způsobit omrzliny). Jako obal například můžete použít žínku. Namrazené sáčky přikládejte 3-4x denně na dobu cca 15 min. Když nemáte k dispozici kryosáčky, lze použít sáček s mraženým hráškem (opět nezapomeňte sáček zabalit do látky). Kryoterapie se používá pouze tam, kde je OA komplikovaná zánětem v kloubu.
ORTÉZY A KOREKTIVNÍ POMŮCKY - některých případech Vám Váš lékař či Vaše rehabilitační pracovnice doporučí používat podpůrné prostředky, které pomáhají:
ke stabilizaci kloubů - ortézy
k odlehčování kloubu - hole, berle
k odpružení kloubů - obuv, ortopedické vložky
Ne každému z Vás budou všechny způsoby vyhovovat. Je třeba, abyste Vašemu lékaři či fyzioterapeutovi pověděl, která procedura Vám dělá dobře a která ne.
Léky Vám lékař předepíše až tehdy, když selhaly všechny nefarmakologické postupy. Používáme v podstatě dvě skupiny léků:
A. Příznaky ovlivňující léky s rychlým účinkem:
Do této kategorie patří nesteroidní antirevmatika NSA na bázi účinných látek ibuprofen, diclofenac, piroxicam atd., která ovlivňují bolest a zánětlivé procesy, ale mají řadu vedlejších negativních účinků. Na snížení či odstranění bolestí mohou být použity rovněž analgetika a opioidy, které ovlivňují bolest.
Léky lze použít ve formě:
- tablet, které budete polykat 1x či vícekrát denně mastí, gelů a sprayů, které lze nanést na bolestivý kloub
- injekcí do svalu či do kloubů - kortikosteroidy - ve formě injekcí Vám může lékař aplikovat lék do kloubní štěrbiny. Kortikosteroidy se používají většinou jen tehdy, když je kloub oteklý, teplý a je v něm výpotek.
B. SYSADOA - příznaky ovlivňující léky s pomalým účinkem:
Jsou to léky, které ovlivní bolest a zlepší funkci kloubu. Trvá až 1 měsíc, než začnou účinkovat a jejich účinek trvá i dva měsíce po vysazení.
- hyaluronan sodný - aplikuje se injekcí do kloubní štěrbiny - 3 až 5 injekcí v týdenních intervalech. Kůra se opakuje 1-2x za rok.
- glukosaminsulfát - užívá se v dávce 1500 mg/den, polyká se
- chondroitinsulfát - užívá se v dávce 800 mg/den, polyká se
C. Strukturu modifikující látky - léky, které mají vliv na zpomalení degradace kloubní chrupavky. Do současné doby nebyl zmíněný účinek prokázán ani u jednoho léku používaného k léčbě OA.
Některé klinické studie se však touto problematikou zabývají a existuje předpoklad, že například glukosaminsulfát, chondroitinsulfát a kolagenní peptidy by podobný účinek mohly mít.
Snažte se stravovat zdravě. Omezte příjem tučných a sladkých potravin abyste nepřibral na váze. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny, jáhly, pohanku, ledvinové fazole. Zdravé jsou také ryby a drůbeží maso. Jmenované potraviny obsahují vitamíny, minerální a stopové prvky. Výživa by měla obsahovat především dostatek vitamínů C, E, D a kolagenních peptidů a aminokyselin stimulujících tvorbu kolagenu, který tvoří 30 % všech tělních bílkovin a je základní stavební látkou mezibuněčné hmoty pojivových tkání tvořících pohybový aparát.
Dále se doporučuje se vysadit brambory a ostatní lilkovité plodiny (patří sem také rajčata, lilek, tabák, atd.), protože alkaloidy (solanin, tomatin atd.) působí na náš organismus toxicky. Po časté a dlohodobé expozici může dojít ke kloubním potíží, resp. k poškození jater a ledvin.
Pokud chcete lilkovité plodiny konzumovat, měli byste je doplnit kmínem, který eliminuje škodlivé účinky solaninu z brambor resp. tomatinu z rajčat. Rajčata by měla být vybírána spíše od tuzemských pěstitelů, kteří sklízejí rajčata zralá, zatímco dovozová rajčata jsou sklízena zelená s vysokým obsahem tomatinu a jejich dozrávání je řízeno chemicky.
Při onemocnění kloubů se často dostaví žlučníkové záchvaty nebo při žlučníkových potížích často dochází k bolestem kloubů, zejména kyčelních kloubů. Proto je vhodné podporovat činnost jater bylinnými čaji či extrakty např. ostropestřec mariánský - silymarin. Dobré je také neloupané sezamové semínko, lněné semínko a čekanka (kávovina KARO). U bolestí kolenních kloubů podporujeme ledviny šetřící dietou (omezit konzumaci masa a soli) a podpořit jejich funkci ledvinovým čajem (přeslička, truskavec, celík zlatobýl, kopřiva) a příjmem čisté neperlivé vody 1,5 l denně.
Doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc. Revmatologický ústav, Praha
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy