Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
02. Červen 2020
Klíšťata v Česku přenášejí dvě závažná onemocnění. Klíšťová encefalitida je onemocnění infekční, jedná se o virový zánět mozkových blan způsobený virem klíšťové encefalitidy. Původcem je tedy virus a naštěstí se proti němu můžeme chránit účinným a bezpečným očkováním, zatímco lymeská borelióza je bakteriální onemocnění.
„Jeho původcem je spirochéta (borelie) z druhového komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato, která výzkumu a vývoji vakcíny stále odolává a ten se tak jeví čím dál složitější,“ vysvětluje prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., český parazitolog a pedagog, ředitel Biologického centra AV ČR, České Budějovice. „Výhodou je, že lymeskou boreliózu můžeme léčit antibiotiky, například Doxycyklinem, za předpokladu, že je toto onemocnění lékařem včas rozpoznáno. To nebývá vždy jednoduché,“ dodává.
Obě závažná onemocnění, která přenášejí klíšťata, tedy klíšťová encefalitida i lymeská borelióza, se někdy začínají projevovat příznaky shodnými s běžným nachlazením (občas se říká příznaky chřipkového onemocnění). V obou případech se symptomy začnou projevovat po inkubační době 7 až 14 dnů. U lymeské boreliózy se u dvou třetin pacientů minimálně po týdnu od expozice nakaženým klíštětem objevuje charakteristická kožní reakce, takzvaná erythema migrans, která pomáhá s včasnou identifikací onemocnění a předepsáním vhodných antibiotik lékařem. Vypadá jako červená skvrna s vnitřkem v barvě kůže.
Složitější je to v případě, kdy taková kožní reakce nenastane, postižený člověk začátek onemocnění přechodí a následně se dostaví bolesti kloubů nebo dokonce neurologické potíže. Situace s léčbou se tím může značně zkomplikovat a vyžaduje zpravidla odborníka revmatologa či neurologa. „Nastupují podivnosti v podobě vracejících se potíží a život se může změnit v peklo,“ popisuje profesor Grubhoffer. Jaké potíže má na mysli? „Pacienti se zanedbaným onemocněním si obvykle stěžují na únavu a slabost, což jsou stavy, které se periodicky vracejí a výrazně snižují kvalitu života postižených,“ vysvětluje. Jinak příznaky onemocnění lymeskou boreliózou jsou u pacientů značně individuální v projevech i intenzitě.
Erythema migrans ale není jediná kožní reakce, která se po infekci bakteriemi boreliemi objeví. Další je chronické zánětlivé onemocnění kůže a podkoží nazývané acrodermatitis chronica atropicans. „Jedná se o charakteristický kožní projev dosud antibioticky neléčené boreliové infekce, které vzniká po mnoha měsících i 2-3 letech neléčené nemoci,“ vysvětluje Doc. MUDr. Dušan Pícha, CSc., přednosta Infekční kliniky 2. lékařské fakulty UK v Praze. Příznaky jsou pro kožního lékaře poměrně snadno rozpoznatelné. „Jedná se o atrofické ztečnění kůže, nejčastěji na hřbetech rukou případně nohou, které má na počátku tmavě červené až nafialovělé zbarvení, později bledne a přechází do hnědavých pigmentací,“ popisuje docent Pícha. Souvislost s přisátím klíštěte nemusí být prokazatelná. Léčba antibiotiky je zpravidla úspěšná, atrofická kůže může přetrvávat.
Normálně probíhající onemocnění lymeskou boreliózou může mít tři fáze - první lokalizovanou (nejčastěji kožní erytém), druhou časnou generalizovanou (meningitida se zánětem nervových kořenů) a třetí pozdní (zánět kloubů a pozdní postižení kůže). Každá z těchto forem je podle docenta Píchy poměrně dobře léčitelná antibiotiky. Ovšem i po této léčbě se mohou objevovat potíže, které výše zmiňuje profesor Grubhoffer. „Ty jsou mezi pacienty obávané, avšak nejsou již způsobeny infekcí jako takovou, ale dvěma hlavními příčinami,“ vysvětluje docent Pícha.
První z nich je okruh orgánových postižení způsobených spirochétovým zánětem (například následky ochrnutí nervů a další), nebo nemoci, které zánět spustil (může se jednat například o autoimunitní onemocnění s různými projevy – kloubními, nervovými aj.). Tyto nemoci jsou léčitelné standardními medicínskými postupy, i když léčba může mít svá úskalí. Druhý okruh nemocí je více diskutován a více obáván, i když pro pacienty představují podstatně menší hrozbu. Jedná se o nespecifické obtíže ve smyslu únavy, bolestí kloubů, svalů, poruchy psychických funkcí. Tyto příznaky se obvykle zahrnují do takzvaného postoboreliového syndromu. „Posledně jmenované obtíže se dají léčit jen jako příznaky, neboť nejsou způsobeny infekcí,“ vysvětluje docent Pícha. Co v takovém případě dělat? „Nechat se vyšetřit specialistou, a nakonec mu důvěřovat,“ odpovídá odborník.
Jak řešit únavu a slabost, které se periodicky vracejí po správně léčené boreliové infekci a snižují kvalitu života nemocných boreliózou? „V tomto případě nejde o nemoc, ale o příznaky. Proto je nejprve zapotřebí co možná nejpřesněji prokázat příčinu těchto obtíží pomocí odborných lékařských vyšetření,“ informuje docent Pícha. Pokud se to nepodaří, jsou lékaři odkázáni na léčení příznaků – podávají léky proti bolesti, snaží se korigovat spánek, doporučují různé formy rehabilitační terapie, odbornou psychologickou nebo i psychiatrickou pomoc. Nemocného by i nadále měl sledovat lékař, neboť se pravá příčina obtíží jiného původu může projevit v pozdější době. „Naopak ale varuji před nadměrným vyhledáváním lékařské péče a opakovaným vyšetřováním, protože může vést k psychické fixaci na situaci a vytvoření bludného kruhu navštěvování lékařů, který je někdy velmi těžké rozetnout,“ radí odborník.
S projevy lymeské nemoci může souviset i revmatoidní artritida. To je onemocnění kloubů, které má imunologickou příčinu. Porucha spočívá v chybné imunitní reakci proti vlastní vazivově kloubní tkáni. „Stav není způsoben infekcí, ale s infekčními onemocněními může souviset - a to tak, že původně protiinfekční imunita se ´zvrhne´ v tělu nežádoucí reakci,“ popisuje docent Pícha a dodává: „Příčina je tedy v genetické dispozici pacienta, infekce je spouštěč. Takovým spouštěčem může být i lymeská borelióza.“ Léčba patří do rukou specialisty revmatologa.
Co je podle profesora Grubhoffera základem úspěchu léčby? Skutečně včasná diagnostika onemocnění a nasazení vhodného antibiotika. „Patrně lze doporučit vhodné doplňky výživy posilující imunitu, přesto bych tak činil až na základě konzultace s odborným lékařem,“ doporučuje. Právě imunita a její stav totiž významným způsobem rozhoduje o tom, jak se organismus s bakterií boreliózy vyrovná. „S postupujícím věkem dochází k postupnému vyhasínání funkcí obranného systému. Věkové kategorie 50+ by se už měly mít na pozoru,“ radí profesor.
Jak posílit imunitu, když už boreliózu máte a přechodili jste první fázi onemocnění? „V této souvislosti bych doporučoval všeobecná režimová opatření jako jsou zdravý životní styl, dostatek spánku, pěstování zájmové činnosti, kondiční cvičení, relaxace, vitaminové preparáty jako dodatek,“ radí docent Pícha a pokračuje: „Doporučuji také zařazení do běžného pracovního procesu, pokud bude pacient pod dozorem specialisty.“ Pro účinnější imunoterapii je podle něj zapotřebí přesnější diagnóza, tedy opět vyšetření odborníka imunologa. „Výše uvedené obtíže ale obvykle nemají podstatu v imunitním deficitu v pravém slova smyslu,“ uzavírá.
Kateřina Hájková
Prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. DSc.
Vystudoval biochemii a mikrobiologii/virologii. Zabývá se klíšťaty a klíšťaty přenášenými patogeny. Je spoluzakladatelem a koordinátorem přeshraničního studijního programu Biologická chemie mezi Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a Keplerovou univerzitou v rakouském Linci. Působí jako vedoucí Laboratoře molekulární ekologie vektorů a patogenů; emeritní rektor Jihočeské univerzity a děkan Přírodovědecké fakulty JU; ředitel Biologické centra AV ČR, v.v.i. v Českých Budějovicích; člen Učené společnosti ČR.
Doc. MUDr. Dušan Pícha, CSc.
Přednosta Infekční kliniky 2. lékařské fakulty UK v Praze. Na klinice jsou léčeny infekční nemoci různého původu. Specializací docenta Píchy jsou infekce nervového systému. Lymeskou boreliózou se zabývá od jejího průkazu na našem území. První případy boreliózy byly identifikovány právě na jeho pracovišti v roce 1984. Od té doby tuto infekci s kolegy systemicky studuje.
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy