Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
20. Listopad 2020
IMUNITA = OBRANYSCHOPNOST. Obranyschopnost našeho organismu podporují zejména vitamíny C a D, které přispívají ke zdraví imunitního systému. Jeho zdraví podporují i zinek a selen či astragalus a sedmikráska. Zdravý a silný imunitní systém tvoří základ našeho zdraví.
Imunitní systém tvoří především bílé krvinky a protilátky, které jsou rozptýlené v celém těle, zejména v krvi a lymfě. Tyto částice spolupracují, rozeznávají vlastní tělní buňky od cizorodých virů či bakterií. Ke své zdravé funkci potřebují především vitamín C, jehož nedostatek má za následek oslabení imunity. Řada studií ukázala, že nedostatek vitamínu C je velmi častý i v rozvinutých zemích. Jak ukázal jeden z průzkumů, až 20 % Evropanů má nedostatečný příjem vitamínu C. Hlavními faktory vzniku jeho snížené hladiny je strava chudá na vitamíny, životní prostředí znečištěné oxidanty, kouření a nárůst výskytu chronických onemocnění, doprovázených oxidativním stresem. To přispívá ke zvýšené spotřebě vitamínu C v organismu. V případě potřeby doporučují imunologové denně až 2000 mg vitamínu C, to obsahuje zhruba 20 pomerančů. Z rostlinných zdrojů je na vitamín C velmi bohatý šípek, rakytník, višeň acerola, černý rybíz, ale i citrusy – limetka, citron, pomeranč či grapefruit. Mezi skvělé zdroje vitamínu C patří i pažitka či papriky a růžičková kapusta. Pokrytí zvýšené denní potřeby z přirozených syrových, tj. tepelně neopracovaných potravin je nejlepší, ale ne vždy je to možné kvůli slabosti zažívacího traktu či sníženému apetitu, což se vyskytuje zejména u seniorů.
Vitamin D hraje důležitou roli v udržení normálního imunitního systému. Je prokazatelné, že jeho dlouhodobý nedostatek může mít za následek to, že naše imunita, tedy obranyschopnost nemusí fungovat na takové úrovni, na jaké by správně měla. Kolik vitamínu D máme mít v krvi? Udává se, že 100 až 125 nmol/l. Dle studie provedené WHO se deficit vitaminu D týká i České republiky, kde nedostatkem trpí až 75 % populace. Češi jsou na tom sice lépe než Italové, Španělé a Britové, ale k pomyslným vítězům patří zejména severské státy, a hlavně Slovensko s 82 nmol/l. Ale i vítězové jsou hluboko pod normou. Ministerstvo zdravotnictví České republiky v roce 2020 doporučuje denní dávky 1 000–2 000 IU vitaminu D pro dospělé osoby. Uvádí dále, že pro aktivaci imunitních procesů je vhodná denní dávka asi 2 000 IU. Abychom se přiblížili k normálním hodnotám 100 – 125 nmol/l, měli bychom mít denní příjem až 2000 IU (mezinárodních jednotek) vitamínu D, což představuje 450 g sardinek či 320 g lososa, počítáno bez slunečního záření UVB paprsků.
Co se získávání vitamínu D ze slunečních UVB paprsků týká, možné to je jen zhruba od poloviny května do poloviny září. Syntéza vitamínu D působením slunečního záření by měla stačit na pokrytí až 80 % denní potřeby, v závislosti na zeměpisné šířce a ročním období. Intenzita UVB záření je silně závislá i na výšce slunce nad obzorem. Podle Lambert-Beerova zákona, s klesající výškou slunce nad obzorem poměrně rychle klesá.
Množství vytvořeného vitamínu D snižují ochranné krémy, časté koupele v horké vodě, suchá kůže starších lidí, velké množství melaninu v kůži, zahalování těla a znečištění ovzduší, tedy smog. Proto je vhodné u starších lidí a v oblastech zasažených smogem vitamín D doplňovat, např. pomocí koncentrovaných doplňků stravy.
Když budeme mít dobrý stav imunity, tak se nám vše v dobrém zúročí, a to nejen na podzim bude naše imunita fungovat tak, jak by měla. Imunitní systém je orgán třeba jako játra. Tvoří jej především bílé krvinky a protilátky, které jsou rozptýlené v celém těle, zejména v krvi a lymfě. Tyto částice spolupracují, rozeznávají vlastní tělní buňky od cizorodých virů či bakterií. Ke své zdravé funkci potřebují nejen vitamíny C a D, ale i další komplex vitamínů A, B, E a minerálů. Zdravá a vyvážená strava je jistě nejsprávnější cestou, ale mnohdy je z různých důvodů, ať již finančních či zdravotních kvůli zažívacím obtížím či sníženému apetitu nedosažitelná. Pak přicházejí ke slovu doplňky stravy, které v koncentrovaném obsahu doplňují to, co ve stravě chybí.
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy