Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
07. Prosinec 2015
Dysplazie kyčelního kloubu je jedno z nejsledovanějších a nejhlídanějších onemocnění v chovu čistokrevných psů. Jedná se o dědičně podmíněný chybný vývoj kyčelních kloubů. Oproti stejnému onemocnění u lidí nemůžeme u psů diagnostikovat dysplazii kyčelního kloubu hned po narození, protože k jejímu vzniku dochází až během růstu následkem působení mnoha faktorů. Jedná se tedy o vývojové, nikoli vrozené onemocnění s polygenní dědičností (tzn. ovlivněné více geny). Na jeho vzniku se však podílí kromě dědičnosti i faktory vnějšího prostředí.
Kyčelní kloub tvoří hlavice stehenní kosti a jamka – tzv. acetabulum. Hlavice je v jamce držena díky vazu, kterým jsou obě struktury spojeny a také díky kloubnímu pouzdru. Utváření kloubu se může u jednotlivých plemen morfologicky lišit.
Klouby zůstávají stabilní pouze prvních 10 až 14 dnů života zvířete. Z hlediska vývoje kyčelního kloubu jsou nejkritičtější první dva měsíce po narození, kdy jsou součásti kloubu dosud měkké, protože jsou tvořeny převážně chrupavčitou tkání. Ta je později v procesu osifikace plně nahrazena kostní tkání. Nejrychleji štěňátka rostou mezi 0 – 8 týdnem po narození, kdy mají velké nároky na kvalitu mléka od matky v kombinaci s počínajícím přechodem na krmivo pro štěňata. Je třeba si uvědomit, že štěně středně velkého plemene má váhu při narození zhruba 0,5 kg a během 8-9 měsíců váží 20 – 35 kg. Rychlost růstu je zde opravdu ohromná a je na místě krmit opravdu kvalitně a vyhnout se zbytečnému přetěžování mladého zvířete. Ideální jsou přiměřeně dlouhé vycházky do přírody.
Diskutuje se, jak velký podíl na rozvoji DKK má genetický základ jedince a jak velký podíl má vnější prostředí, zejména výživa a fyzická zátěž organismu. Údaje pro různá plemena se liší, ale všeobecně se uvádí, že plemena těžká a velká jsou více postižená než plemena malá. Podíl genetického základu na rozvoji dědičné choroby se udává koeficientem heritability (h2). Je to číslo o hodnotě 0,0 – 1,0, kde hodnota 0,0 reprezentuje vlastnost nebo chorobu, která není dědičná (např. parazitární onemocnění), kdežto hodnota 1,0 udává vlastnost nebo znak, jejíž projev je výsledkem pouze genetického základu – genotypu jedince (zbarvení jedince, předkus, podkus apod.). Protože některé dědičné choroby a vlastnosti psa jsou kontrolovány větším počtem genů a rozvoj defektu je rovněž závislý na řadě faktorů vnějšího prostředí, je hodnota koeficientu heritability nižší než 1,0. U různých plemen jsou udávané různé hodnoty pro DKK. Např. u německého ovčáka se DKK vyskytuje ve 26 – 58 % případů, což je koeficient h2 = 0,11 – 0,49. Zlatý retrívr má výskyt 20%, což je koeficient h2 = 0,44, novofoundlandský pes má koeficient h2 = 0,49, bernardýn má koeficient h2 = 0,40 atd. Takže z toho vyplívá, že např. u bernardýna, který má hodnotu h2 = 0,40, je podíl genotypu na rozvoji dysplazie kyčelních kloubů 40% a zbytek do 100% - tedy 60% je podíl vnějšího prostředí, jako úroveň výživy a zátěže. V různých zdrojích najdeme různé hodnoty pro koeficient h2, to však nic nemění na faktu, že podíl genotypu na rozvoji této dědičné choroby je většinou menší, než podíl vlivu vnějšího prostředí.
Protože selekční chovatelské programy jsou založeny na používání jedinců s normálními, nebo minimálně postiženými kyčlemi, kteří ale mohou dále přenášet neprojevenou genetickou zátěž na potomky, je zřejmě nemožné i při sebepřísnější selekci dysplazii z chovu zcela vymítit. Lze pouze snižovat četnost jejího výskytu. Z uvedeného vyplývá důležitý fakt, že i potomci nedysplatických rodičů mohou mít dysplazii ! Tato pravděpodobnost je však statisticky významně menší, než u rodičů s dysplazií. Uvádí se, že rodiče s normálními kyčelními klouby produkují 70-82 % normálních potomků, kdežto postižení rodiče jen 7-37 % normálních potomků.
Zařazení DKK mezi onemocnění vývojová tedy znamená, že k vývoji onemocnění dochází až během vývoje/růstu zvířete. Není tedy přítomno v době narození štěněte, narozdíl od DKK u lidí, kde jde o onemocnění vrozené. Štěně se tedy rodí s normálně vyvinutým chrupavčitým základem kloubu, neboli zdravým kloubem. Při odhalení DKK může pomoci tzv.časná diagnostika DKK, která bohužel v našich podmínkách ještě není zcela běžná. Jedná se o stanovení pasivní volnosti neboli pasivní laxity kyčelního kloubu. Optimální doba pro provedení časné diagnostiky je mezi 3-4 měsícem věku štěněte, nejpozději však okolo 7 měsíců. Mnohaletými výzkumy zabývajícími se pasivní laxitou kyčle, bylo prokázáno, že schopnost této metody předpovídat budoucí vývoj DKK u zvířete je velmi vysoká a metoda je tudíž dosti spolehlivá. Tato vyšetřovací metoda se hojně používá v USA, v Evropě ještě bohužel není toto vyšetření až tak běžné, ale myslím, že je prospěšné pro všechny chovatele psů. V našich podmínkách se vyšetření na DKK provádí ve stáří minimálně 12 měsíců.
Další hojně diskutovaný problém v chovu psů je dysplazie loketního kloubu. Stejně jako DKK je řazena do skupiny vývojových onemocnění. Je to komplexní onemocnění, jehož podkladem je osteochondróza – defekt v kostnatění chrupavky v rostoucí kosti. Dysplazie lokte je souhrnný název pro 3 různé patologické stavy: oddělení koronoidního výběžku (fragmentovaný processus coronoideus - FCP),volný ankoneální výběžek (volný processus anconeus - UAP) osteochondróza hlavice kosti pažní (OCD). Často se vyskytuje nepravidelnost kloubních ploch lokte. Postižen může být jeden kloub nebo také klouby oba, jak u psů, tak i u fen. U některých plemen je tento defekt častěji popisován ale u psů. Dysplazii loktů lze pozorovat již ve stáří 4 – 6 měsíců. Všechny tři poruchy loketního kloubu (FCP, UAP, OCD) lze operativně odstraňovat a to je pravděpodobně důvodem, proč není tento defekt tak podrobně a intenzivně geneticky prostudován jako u DKK. Z genetického hlediska je DLK prezentována jako onemocnění vyvolané více geny, tzv. polygenní dědičnost. Genetická kontrola tohoto defektu ještě není zcela úplně jasná.
Postižena bývají především velká plemena psů, přičemž největší výskyt byl zjištěn u německého ovčáka, dále pak u bernského salašnického psa, rotvailera, německé dogy atd.
Loketní kloub má složitou strukturu a jakákoliv změna v normálním uspořádání vede k bolestivosti a omezenému používání končetiny. Dysplazie lokte je patologický stav, při kterém je jedna nebo více oblastí loketního kloubu postižena. V řadě případů se vyskytuje osteochondróza hlavice kosti pažní a oddělení koronoidního výběžku (FCP) současně. Volný ankoneální výběžek (UAP) se většinou vyskytuje samostatně. Společný výskyt všech 3 patologických stavů je vzácný.
Obvyklým příznakem u dysplazie lokte je kulhání, vytáčení postižené končetiny od těla, případně úplné odlehčení postižené končetiny. První příznaky mohou být zaznamenány již ve 4 měsících stáří. S postupujícím věkem probíhají v dysplatickém kloubu artrotické změny (vzniká artróza). Artróza je příčinou permanentní bolestivosti, vede ke snížení pohyblivosti kloubu. Dysplazie loketního kloubu je proto v neřešených případech příčinou celoživotního handicapu u nemocného psa. Pokud se tedy problém včas diagnostikuje, řadě pacientů může chirurgické řešení výrazně zmírnit potíže a velkému množství pacientů odstraní potíže zcela. Pro potvrzení diagnózy je tedy nezbytné provést rentgenologické vyšetření. Preventivní vyšetřní se provádí stejně jako u DKK nejdříve ve věku 12 měsíců, většinou společně s vyšetřením DKK. Některé chovatelské kluby doporučují i vyšetření na výskyt osteochondrózy páteře.
Jak již bylo řečeno, u vzniku DLK bývá v počátku přítomna osteochondróza. U osteochondrózy dochází k poruše v přeměně růstové chrupavky v kost. V oblasti kloubní plochy se to projeví odchlípnutím části chrupavky a vznikem prohlubně v kloubní ploše a volného tělíska (čipu) v kloubu. Pokud stejný defekt vznikne v oblasti růstové zóny kosti, může dojít k deformacím ve tvaru kosti nebo nepřipojení výběžku se samostatným osifikačním centrem. Postihuje nejen loket, ale i jiné klouby, hlavně ramenní, kolenní a hlezenní kloub mladých, rychle rostoucích psů velkých plemen a postihuje také v nemalé míře páteř. U DLK často není patrné, zda je kost pažní postižena primárně OCD, nebo lézí, která vzniká působením uvolněného koronoidního výběžku a jeho drhnutím o protilehlou chrupavku na kosti pažní. Při osteochondróze dochází k uvolnění části chrupavky kloubní plochy, vzniku poškození hladké chrupavčité plochy a putování odtrženého chrupavčitého tělíska kloubem - to je příčinou poškození a bolestivosti. Bolestivost způsobuje i obnažení kosti v místě poškození. Mezi příčiny osteochondrózy patří jak genetické faktory (většinou plemena nad 25 kg v dospělosti), tak traumatizace, a především chyby ve výživě a rychlý růst.
Oproti DLK a DKK je tento problém především problémem trpasličích a malých plemen. Jde o defekt, při kterém je čéška dočasně nebo trvale dislokována ze své normální (středové) polohy v kolenním kloubu. Patela (čéška) je oválná kost, tvořící součást kolenního kloubu. Při pohybu kolene se za normální situace pohybuje nahoru a dolů ve žlábku stehenní kosti. V případě luxace (vykloubení) dochází k pohybům čéšky do stran - tím je narušena funkce kloubu a postižený jedinec nedokáže koleno natáhnout. Luxace může být jednostranná nebo dvoustranná. Čéška je častěji dislokována na vnitřní stranu kolena, méně často na vnější stranu kolena. Postižený jedinec není schopen normálního pohybu.
Výskyt luxace čéšky je tedy častější u malých plemen psů (jorkšírský teriér, čivava, miniaturní a toy pudl apod.) a postiženy bývají častěji feny (1,6krát více) než psi.
Luxace tedy může být buď vrozená nebo získaná. Získaná luxace nastává po úraze, kdy dojde k poškození některé z anatomických struktur, nejčastěji pádem z výšky.
U vrozené luxace se předpokládá opět polygenní genetická kontrola, tzn. že je kontrolována více geny a zapříčiněna mnoha vrozenými dispozicemi, které ve svém důsledku vedou k danému problému. Často jsou postiženy obě končetiny. Luxace se vytváří v průběhu růstu štěněte, kdy dochází k abnormálnímu utváření pánevních končetin. Většinou není postižen pouze kolenní kloub. Na vzniku luxace čéšky má vliv také utváření kloubu kyčelního, tvar (prohnutí) kosti stehenní, hloubka žlábku stehenní kosti, poloha hrbolu kosti holenní atd.
Jak je z předchozího textu patrné, zmíněná onemocnění lze ovlivnit správnou výživou v době růstu zvířete. Firma Orling s.r.o. již dvě desetiletí vyvíjí přípravky jak humánní tak i veterinární pro podporu pohybového aparátu, které jsou průběžně testovány. V ideálním případě je vhodné již od prenatálního (případně štěněčího) věku preventivně podávat Gelacan® Baby. Přípravek s kolagenním hydrolyzátem a kostitvornými minerálními látkami pomůže rychle rostoucímu organismu doplnit všechny látky, které potřebuje pro zdárný vývoj a zároveň dodá matce potřebné látky pro ochranu jejího pohybového aparátu. Ať krmíme jakýmkoliv krmivem, Gelacan® Baby pomůže vyhnout se deficitu potřebných látek a zároveň chovatel nemusí mít strach z předávkování díky vyváženým poměrům obsažených látek. Kolagenní peptidy blahodárně ovlivňují metabolismus buněk kloubní chrupavky i kosti a celkově zvyšují tvorbu kloubního kolagenu. Gelacan® Baby byl úspěšně testován na štěňatech řady plemen společenských i pracovních, krmených různým způsobem (granule premiové a superpremiové řady, syrová strava tzv. Barf apod.).
Genetickou výbavu neovlivníme, ale správný růst a vývoj jedince můžeme ovlivnit správným pohybovým managementem a správnou výživou. A tím můžeme minimalizovat riziko projevení se jakékoliv abnormality vývoje kloubů. Pes, u kterého i přes všechnu snahu byla zjištěna DKK nebo DLK vyššího stupně či osteochondroza, bude zcela jistě trpět artrózou v poměrně nízkém věku.
V tomto případě je vhodné podávat přípravek s kolagenními peptidy pro zmírnění obtíží - Gelacan ® Chondro Forte, při bolestivých stavech Gelacan Fast. U starých psů doporučujeme speciálně vyvinutý přípravek Gelacan® Senior.
Pro informace a objednání produktů volejte naši bezplatnou infolinku: 800 108 999.
Objednávat produkty můžete také v e-shopu.
Poštovné a balné je ZDARMA.
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy