Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
18. Prosinec 2015
Warfarin je přípravek s obsahem účinné látky warfarinum natricum – derivátu dikumarolu, který potlačením tvorby faktorů srážení krve snižuje riziko tvorby krevních sraženin.
Warfarin se používá v prevenci a léčbě trombóz. Trombóza je stav kdy dochází ke srážení krve uvnitř cévního řečiště, krev nemůže volně protékat a postižená část organismu oteče a bolí. Část krevní sraženiny se může také utrhnout a být zanesena do plicní tepny, což může ohrozit život pacienta.
Warfarin je lék, jehož působení může být ovlivněno řadou potravin, potravních doplňků a dalších látek přijímaných ve stravě. Každý pacient, který užívá léky proti srážlivosti krve je pod stálou lékařskou kontrolou a je mu průběžně kontrolována krevní srážlivost (normální hodnota INR : 0,8 až 1,2). Podle naměřené hodnoty INR pak lékař upraví dávkování Warfarinu či jiného léku na krevní srážlivost.
Bez konzultace s lékařem mohou být užívány doplňky stravy GELADRINK a Geladrink FAST. V kombinaci s Warfarinem nebudou nijak ovlivňovat srážlivost krve.
Konzultace s lékařem je vhodná v případě přípravků Geladrink FORTE Hyal, Geladrink PLUS, Geladrink ARTRODIET, Geladrink FERRITIN a CALCIDRINK, neboť může dojít ke změnám ve srážlivosti krve (INR) a bude třeba upravit dávkování Warfarinu či jiného léku.
Kolagenní peptidy nevykazují žádné vedlejší negativní účinky a nebyly popsány žádné negativní interakce s warfarinem ani jinými léky. Kolagenní peptidy mají americkým Federálním úřadem pro potraviny a léčiva udělen statut GRAS, který je udělován pouze vysoce bezpečným látkám jako je např. voda.
Glukosamin může zvyšovat účinek antikoagulancií. Pacienti užívající warfarin či jiná antikoagulancia a glukosaminsulfát by proto měli být pod lékařskou kontrolou se sledováním krevní srážlivosti (INR).
Chondroitinsulfát je chemicky podobný lékům na ředění krve jako je heparin, warfarin nebo aspirin a proto se předpokládá že může mít také antikoagulační efekt a teoreticky při současném podávání může zvyšovat riziko krvácivosti. Neexistují však žádné záznamy o tomto účinku chondroitinsulfátu a předpokládá se, že antikoagulační účinek je velmi mírný.
Extrakt z Boswellie Serraty nevykazuje žádné vedlejší negativní účinky a nebyly popsány žádné negativní interakce s warfarinem ani jinými léky.
MSM je organická síru obsahující přirozeně se vyskytující sloučenina, kterou lze najít v mnoha rostlinných i živočišných tkáních. Nebyly popsány žádné kontraindikace s warfarinem ani jinými léky.
Bylo potvrzeno, že vysoké dávky vitamínu C snižují antikoagulační aktivitu warfarinu. Proto by pacienti užívající warfarin neměli současně užívat vitamín C v dávkách vyšších než 500 mg denně.
Suplementace vitamínem A může zvýšit účinek warfarinu a toto může potencionálně vést ke zvýšené krvácivosti. Z tohoto důvodu by pacienti užívající warfarin neměli užívat přípravky se zvýšeným množstvím vitamínu A bez konzultace s lékařem.
Vitamín D může zvyšovat aktivitu warfarinu. I když tato možná interakce mezi vitamínem D a warfarinem nebyla v praxi potvrzena, přesto by pacienti užívající warfarin neměli užívat vyšší dávky vitamínu D než 400 IU denně.
Nedoporučuje se kombinovat vysoké dávky vitamínu E (více jak 800 IU denně) s užíváním warfarinu. Předpokládá se, že by tyto vysoké dávky mohly zvyšovat působení warfarinu a způsobovat zvýšenou krvácivost.
Základní mechanismus účinku warfarinu spočívá ve zpomalení krevní srážlivosti interferencí s normální hladinou vitamínu K. Warfarin redukuje syntézu vitamínu K1 v játrech. Užívání vitamínu K prostřednictvím doplňků stravy může přímo ovlivnit (snížit) terapeutický účinek warfarinu. Pacienti užívající warfarin by měli vyloučit užívání vitamínu K.
Vitamín K je přirozeně obsažen v mnoha rostlinách, včetně v běžné zeleniny. Antikoagulační účinek warfarinu a podobných léčiv může být při současném vyšším příjmu vitamínu K snížen. Pacienti užívající warfarin a zároveň konzumující větší množství zeleniny s vysokým obsahem vitamínu K riskují snížení účinku léku.
Minerální látky jako železo, hořčík a zinek mohou tvořit vazby s warfarinem a redukovat tak jeho absorpci a aktivitu. Aby se zamezilo těmto nežádoucím interferencím, je vhodné užívat tyto minerály minimálně 2 hodiny před anebo po užití warfarinu.
Jsou to především rostliny z čeledi brukvovitých, zejména: hlávkové zelí (Brassica oleracea v. capita), růžičková kapusta (Brassica oleracea v. gemmifera), brokolice (brassica oleracea v. italica), čínské zelí (Brassica campestris v. pekinensis), vodnice (Brassica rapa), locika setá neboli salát (Lactuca sativa), tolice vojtěška (Medicago sativa), řepa obecná (Beta vulgaris), krmná kapusta (Brassica oleracea v. acephala), kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris), potočnice lékařská (Nasturtium officinale), petržel zahradní (Petroselinum crispum), jitrocel větší (Plantago major), rdesno peprník (Polygonum hydropiper), rdesno (Polygonum punctatum), špenát setý (Spinacea oleracea), kopřiva (Urtica spp.), kukuřice setá (Zea mays).
Vysoké množství vitamínu K obsahuje i zelený čaj (Camellia sinnsis). Pití velkého množství zeleného čaje proto také může snižovat účinek warfarinu.
(Lactobacilus, Bifidobacterium apod.) mohou zvyšovat přirozenou syntézu vitamínu K ve střevech a druhotně tak snižovat terapeutický účinek warfarinu.
Hliník (alumium) obsahující antacida snižují využitelnost warfarinu.
Koenzym Q10 je chemicky podobný vitamínu K, který ovlivňuje působení warfarinu. Pacienti, kteří užívají warfarin, by proto neměli užívat koenzym Q10 bez porady s lékařem.
Konzumace alkoholu ve větším množství a po delší periodu může snížit terapeutický účinek warfarinu.
Flavonoidy obsažené v grepu inhibují cytochrom důležitý pro metabolizování warfarinu a podobných drog. Současná konzumace grepu a warfarinu může zpomalit metabolizování léku, zvýšit jeho aktivitu a zvýšit potencionální riziko krvácivosti. Při užívání warfarinu je vhodné vyhnout se zvýšené konzumaci grepu, především grapefruitového džusu.
Česnek je znám mimo jiné jako oblíbený prostředek snižování rizika kardiovaskulárních onemocnění. Tato jeho vlastnost je dána inhibicí shlukování krevních destiček. To může zvýšit rizika krvácivosti. Pacienti užívající warfarin by se měli vyhnout užívání jakéhokoli extraktu z česneku a neměli by konzumovat více jak jeden stroužek česneku denně.
Bromelain je enzym obsažený v plodu ananasu. Bromelain je taktéž častou složkou multienzymatických protizánětlivých přípravků. Bromelain má podobné vlastnosti jako antikoagulanty jako je warfarin a při současném podávání může spolupůsobit na zvýšení jejich antikoagulačního účinku. Žádná klinická studie tento teoretický předpoklad interakce warfarinu a bromelainu sice ještě nepotvrdila, nicméně pacienti užívající warfarin by měli užívání bromelain obsahujících enzymatických preparátů konzultovat s lékařem.
Papain je enzym vyskytující se v plodu papáje. Také tento enzym bývá jednou ze složek multienzymatických přípravků proti zánětu a přípravků na podporu trávicích procesů. Papain obdobně jako bromelain může zvyšovat krvácivost a proto by se pacienti užívající warfarin měli konzumaci papainu vyhnout.
Pacienti užívající warfarin by neměli dlouhodoběji konzumovat větší množství plodu manga kvůli možnému nežádoucímu ovlivnění účinku warfarinu.
Kůra chinovníku je tradičním zdrojem chininu. Chinin může zvyšovat aktivitu warfarinu a proto by se pacienti užívající warfarin měli vyhnout jeho konzumaci.
Vrba bílá obsahuje substance, které se v těle přeměňují na saliciláty podobné protisrážlivému aspirinu. Protože vrba bílá podobně jako aspirin může zvyšovat efekt warfarinu, měli by se pacienti užívající warfarin jejímu podávání vyhnout.
Ginkgo biloba inhibuje shlukování krevních destiček a zvyšuje riziko krvácivosti. Ginkgo má synergický účinek s warfarinem a proto by neměly být užívány současně.
Extrakt z hub shiitake zpomaluje krevní srážlivost a může ovlivňovat působení warfarinu a ostatních antikoagulačních léků. Pacienti užívající warfarin by se proto měli konzumaci hub shiitake vyhnout.
Harpagopytum procumbens je bylina, z jehož kořene se připravuje extrakt, který má protizánětlivý a analgetický účinek. Vykazuje však několik nežádoucích účinků a při současném užívání s warfarinem a ostatními léky ovlivňujícími krevní srážlivost může zesilovat jejich efekt a zvyšovat tak riziko krvácivosti. U pacientů kteří současně užívali warfarin a harpagophytum procumbens byla zaznamenána podkožní krvácivost.
Bylo popsáno několik případů nežádoucích interakcí mezi warfarinem a žen-šenem. Pacienti užívající warfarin by proto neměli užívat přípravky obsahující čínský žen-šen bez konzultace s lékařem. Varování se vztahuje i na sibiřský žen-šen (Eleuterococcus senticosus).
Tato bylina používaná v čínské medicíně inhibuje shlukování krevních destiček a proto by pacienti užívající warfarin měli její užívání konzultovat s lékařem.
Třezalka zvyšuje aktivitu jaterních enzymů, což může vést ke sníženému antikoagulačnímu efektu u pacientů užívajících warfarin. Z tohoto důvodu jsou při současném užívání nutné vyšší dávky warfarinu, které po náhlém vysazení třezalky mohou působit nebezpečně. Jsou popsány i další negativní účinky vzájemné kombinace warfarinu a třezalky, jako částečné zhoršení zrakové funkce. Pacienti užívající warfarin by se proto užívání třezalky měli vyhnout.
Dalšími bylinami, které teoreticky mohou ovlivňovat působení a účinky warfarinu jsou kumarin obsahující rostliny: jírovec maďal (Aesculus hippocastanum, lidově koňský kaštan), pakmín větší (Ammi visnaga), mařinka vonná (Asperula odorata), svízel vonný (Galium odoratum), komonice (Melilotus spp.) a jetel luční (Trifolium pratense). Substanci podobnou kumarinu obsahuje i heřmánek (Chamomilla recutita). U těchto kumarin obsahujících rostlin se předpokládá aditivní efekt s farmaceutickými antikoagulanty jako je warfarin. V praxi však nebyl zaznamenán žádný případ ovlivnění krevní srážlivosti těmito rostlinami a neexistuje žádný důkaz, že kumarin v jejich tkáních je schopný fermentace v biologicky aktivní dikumarol.
Další rostliny ovlivňující účinek a toxicitu warfarinu jsou rostliny s inhibičním účinkem na shlukování krevních destiček. Mezi tyto rostliny patří: česnek (Allium sativum), cibule kuchyňská (Allium cepa), ananas (Ananas comosus), paprika (Capsicum annuum), papája (Carica papaya), kurkuma (Curcuma longa a Curcuma aromatica), houba reishi (Ganoderma lucidum), ginkgo biloba, šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza), šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis), zázvor lékařský (zingiber officinale), plod brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea), andělika čínská (Angelica sinensis), kopretina řimbaba (tanacetum parthenium). Možné negativní interakce má i sója (sojové mléko). Tyto rostliny, které inhibují shlukování krevních destiček mohou zvyšovat antikoagulační aktivitu warfarinu a ostatních léků snižujících krevní srážlivost. Nežádoucí účinky se mohou objevovat především při dlouhodobém užívání vyšších dávek těchto rostlin a při jejich kombinaci. Kombinace těchto rostlin s antikoagulanty jako warfarin zvyšuje riziko zvýšené krvácivosti nebo jiných nežádoucích vedlejších efektů.
Ing. Kateřina Dušková
Ing. Lenka Kerhartová
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy