Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
05. Říjen 2018
Pro člověka znamená ztráta pohyblivosti snížení kvality života a zhoršení společenského a pracovního uplatnění. Teprve s postupujícím věkem si uvědomíme, jak je důležité mít zdravé a pohyblivé klouby.
Toto je otázka, kterou stále klade řada lidí, neboť problémy kloubů postihují 80% padesátiletých a 90% sedmdesátiletých. Už v letech 1963-1966 byly provedeny velké populační studie Lawrence a spol. na 1098 mužích a 1198 ženách patnáctiletých a starších. Ukázaly, že u některých osob proces opotřebení kloubů začíná již ve třetím deceniu, dále že prevalence u obou pohlaví stoupá s věkem, přičemž ke zřetelnému vzestupu pokročilých forem dochází po 55. roku věku. S prodlužující se délkou života hledá řada lidí, užitečné řešení problému, jak zpomalit stárnutí tkání kůže, cév a také pohybového aparátu. Všechny tyto tkáně tvoří kolagen, vláknitá, ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří 30 % všech tělních bílkovin. Právě proto byla ve 20. století na tuto bílkovinu a její degradační produkty (želatinu a kolagenní peptidy) upřena pozornost.
Kolagenní peptidy jsou fragmenty nativního kolagenu. Jedná se tedy o stokrát menší molekulu kolagenního původu, která umí vstoupit do buněk chrupavky i kosti. Přináší jim informaci a stavební látky a podněcuje tak chrupavkové buňky k tvorbě mladých kolagenních molekul. Ty pak regenerují arkádovitou kolagenní strukturu chrupavky. Již za jedenáct dní dochází ke zdvojnásobení tvorby kolagenu typu II v chrupavce.
Molekulová hmotnost kolagenu nativního je 300.000 Da, molekulová hmotnost kolagenních peptidů Gelita® je cca 3000 Da, tedy 100 krát menší. Proto také mohou tyto menší buňky vstoupit do buněk a tam ovlivňovat jejich činnost.
Zajímají Vás vědecké důkazy ? Zde jsou !
1) kolagenní peptidy se vstřebávají ze zažívacího traktu a jsou transportovány do buněk chrupavky, kosti, jater, kůže, cév, kde byly detekovány imunohistochemicky (a) a radiologicky (b)
Obrázek a: Imunohistochemická detekce kolagenních peptidů v buněčné cytoplasmě
Kolagenní peptidy jsou vstřebávány speciálními enterocyty, střevními epitelovými buňkami. Malé kapénky tekutiny obsahující kolagenní peptidy jsou pohlcovány enterocyty. Kolagenní peptidy jsou transportovány ve vesikulách, malých puchýřcích, které se nacházejí v buněčné membráně. Odtud jsou pak kolagenní peptidy exocytózou vyloučeny do okolí payerských plaků (iminitní orgán v tenkém střevě) a dále do lymfy a krve. Kolagenní peptidy jsou pak distribuovány krevním a lymfatickým oběhem a transportovány do tkání, kde ovlivňují činnost buněk, např. chondrocytů.
Publikace: Adam M., Martínek J.: Imunohistochemical detection of collagen hydrolysate in cytoplasma, Matrix Biology.
Obrázek b: Radiologicky detekovaná kumulace kolagenních peptidů v chrupavce
Kolagenní peptidy jsou v chrupavce kumulovány a maximální hladiny kolagenních peptidů je dosaženo v chrupavce po 48 hodinách po požití, dosažená hladina přetrvává 48 hodin a další přijímané množství kolagenních peptidů je pak v chrupavce kumulováno. Z toho je zřejmé, že pro dosažení maximálních hladin kolagenních peptidů v chrupavce, kde dochází k ovlivnění metabolismu chrupavky a artrotických degenerativních procesů, není podstatná rychlost vstřebávání kolagenních peptidů, ale pravidelnost a dlouhodobost užívání, aby bylo dosaženo co nejvyšší a trvale se kumulující hladiny kolagenních peptidů.
Publikace: Oesser S., Adam M., Babel E., Seifter J.: Oral Administration of 14C- labeled gelatin hydrolysate leads to an accumulation of radioactivity in cartilage of mice (C57/BL). J Nutr, 1999: 129:1891-95.
2) kolagenní peptidy ovlivňují činnost chrupavkových buněk, které zvyšují syntézu fyziologického typu kolagenu (typu I, II, III) o 100 % za 11 dní
Chondrogenní aktivitu kolagenních peptidů ukazuje dolní polovina prvního obrázku po stimulaci chrupavkových buněk - chondrocytů kolagenními peptidy oproti horní polovině obrázku, která ukazuje syntetickou činnost chrupavkových buněk bez stimulace kolagenními peptidy. Kolagenní peptidy podporují proliferaci (množení) chondrocytů a jejich syntetickou činnost.
Zvyšují o 100 % tvorbu chrupavkového kolagenu typu II (hnědá barva v dolní polovině prvního obrázku) a tím podporují hojivé procesy v kloubních tkáních, včetně zánětlivé kostní tkáně kloubních hlavic.
Publikace: Oesser S., Seifert J.: Stimulation of type II collagen biosynthesis and secretion in bovine chondrocytes cultured with degraded collagen. Cell Tissue Res. 2003, Surgical Research of the Department of General Surgery and Thoracic Surgery of the University of Kiel, Kiel, Germany.
Podle obsahu aminokyselin poznáme, kolik kolagenu je obsaženo v různých potravinách. Aminokyselina 4-hydroxyprolin je obsažena pouze v kolagenu a právě 4-hydroxyprolin se používá jako ukazatel obsahu kolagenu v potravinách. Podle jeho obsahu je možné určit, kolik kolagenu nebo jiné bílkoviny ta či ona potravina obsahuje.
Analýzy provedené akreditovanou laboratoří Státního veterinárního ústavu Jihlava, Zkušební laboratoř č. 1129, zkušební protokol č. 167777/14 [2] jasně vypovídají o tom, jak vydatná je výživa kloubů kolagenem Geladrinkem, tlačenkou či želatinovými medvídky.
Nikoliv, kolagenní peptidy v žádné stravně nenajdete. Kolagenní peptidy se vyrábějí patentovanou technologií, enzymatickou hydrolýzou kolagenů typu I, II, III, které mají mezi sebou téměř stejné složení aminokyselin. Proto jsou takto získávané kolagenní peptidy pokaždé stejné a mají také pokaždé stejný účinek.
Kolagenní peptidy působí zvýšenou proliferaci buněk v buněčných kulturách. Přítomnost vysokého obsahu některých aminokyselin, zvláště glycinu, prolinu a 4-hydroxyprolinu může také hrát pozitivní úlohu - vždyť na syntézu pouhého jednoho tisíce kolagenních molekul je zapotřebí cca jeden milion glycinů a sedm set tisíc prolinů (na 1000 molekul kolagenu je potřeba 1.000 000 glycinů a 700 000 prolinů).
Ačkoli glycin, prolin, 4-hydroxyprolin nepatří mezi esenciální aminokyseliny, je pro lidský organismus jejich dodávání potřebné, neboť jejich syntéza je energeticky velmi náročná. Pokud organismus nemusí (např. musí při hojení zlomenin a ran), syntéze těchto aminokyselin se vyhýbá. Podáváním glycinu, prolinu, 4-hydroxyprolinu ve formě kolagenních peptidů šetříme našemu organizmu energii a umožňujeme mu přímo syntézu mladého kolagenu a pojivových tkání.
Kromě aminokyselin obsahují kolagenní peptidy Gelita® řadu peptidů s biologickým účinkem.
Vzhledem k tomu, že podle nálezů různých autorů začíná nežádoucí proces velmi brzy, tzn. již ve třetím deceniu, kdy i podle nálezů prof. Adama a Deyla lze pozorovat přesmyk v syntéze kolagenních typů z typu II na typy I a III, je výživa kloubů kolagenními peptidy vhodná už při prvních potížích nebo ještě lépe před jejich výskytem, kdy ještě většina chondrocytů nezměnila svůj fenotyp.
Je však třeba zdůraznit, že podávání kolagenních peptidů musí být dlouhodobé, tj. opakovaně dvou až tříměsíční. Kolagenní peptidy jsou považovány za zcela bezpečné a hypoalergenní, dle FDI mají statut GRAS (Generally Recognised As Save) a za uplynulých 29 let práce s kolagenními peptidy jsme nezaznamenali ani jednu negativní zkušenost s kolagenními peptidy.
Závěrem je možné konstatovat, že užívání kolagenních peptidů, má-li být účinné, musí být:
1. včasné
2. v dostatečné dávce
3. dlouhodobé
4. opakované
Kolagenní peptidy jsou obsaženy v kloubní výživě řady Geladrink®, která byla vyvinuta na základě výzkumu prof. Adama a řady dalších vědců.
Jeho účinnost byla ověřena řadou klinických studií , které najdete ZDE. Proto také Geladrink® doporučují hned tři odborné lékařské společnost, Česká společnost tělovýchovného lékařství, Společnost pro pojivové tkáně a Ortopedicko – protetická společnost Jana Evangelisty Purkyně.
Ing. Kateřina Marie Dušková
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy