Volejte zdarma 800 108 999 v pracovní dny od 08:00 do 15:00
POŠTOVNÉ A BALNÉ NEÚČTUJEME, JSME VÝROBCI,
OBJEDNÁVKY EXPEDUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRACOVNÍ DEN
16. Říjen 2019
Nativní kolagen všech 28 typů je ve vodě nerozpustný a odolává enzymatickému štěpení trávicími enzymy v žaludku i v tenkém střevě. Proto byl pro výživu kloubů, kůže, cév a všech pojivových tkání vyvinut kolagenní hydrolyzát, který vzniká specifickým enzymatickým štěpením kolagenu enzymem kolagenáza, který se v zažívacím traktu vůbec nevyskytuje. Pokud je kolagenáza použita v technologických procesech, dokáže štěpit nativní kolagen specificky. Kolagenní peptidy vzniklé tímto enzymatickým štěpením kolagenázou jsou již ve vodě rozpustné a organismem snadno vstřebatelné a mají vynikající využitelnost. Obsahují trojnásobně vyšší množství prolinu a glycinu než ostatní proteiny a mají biologickou aktivitu. To znamená, že ovlivňují činnost buněk pojivových tkání, jako jsou chrupavky, kosti, vazy, šlachy, kůže, cévy atd.
Biologicky aktivní látka je látka, která ovlivňuje metabolismus buněk, ve kterých probíhají všechny metabolické děje v našich tělech. Abychom mohli říci, že látka je biologicky aktivní, musíme:
1) prokázat, že se látka vstřebává a je transportována do cílových tkání, kde musí být nalezena – to musí být provedeno na živých organismech, většinou myších
2) prokázat přítomnost látky v buňkách – to také musí být provedeno na živých organismech
3) prokázat, že látka ovlivňuje činnost buněk a musíme zjistit, jaké to ovlivnění je.
V roce 1999 prokázali profesoři Oesser, Adam a Seifter, že kolagenní peptidy jsou resorbovány přes stěnu tenkého střeva. A to kolagenní peptidy v průměrné molekulové hmotnosti 3300 daltonů (g/mol). Po vstřebání kolagenních peptidů ze zažívacího traktu se do krevního oběhu dostává směs peptidů, které jsou přednostně kumulovány v chrupavce, ale vyskytují se i v játrech, cévách, kůži, kostech atd.
(Oesser S., Adam M., Babel E., Seifter J.: Oral Administration of 14C- labeled gelatin hydrolysate leads to an accumulation of radioactivity in cartilage of mice (C57/BL). J Nutr, 1999: 129:1891-95.
Ve studii byla sledována resorpce kolagenních peptidů ze zažívacího traktu a dále jeho distribuce ve tkáních experimentálních zvířat, jímž byl aplikován kolagenní hydrolyzát značený pomocí radioaktivního uhlíku C-14 a pak byla zjišťována úroveň radioaktivity v plasmě a v různých tkáních během následujících 192 hodin.
Úroveň radioaktivity ve tkáni kloubní chrupavky po aplikaci kolagenního hydrolyzátu
Kontrolní skupina zvířat dostala radioaktivně značený prolin C-14 a neradioaktivní kolagenní hydrolyzát. V obou skupinách bylo podáváno stejné množství kolagenního hydrolyzátu (10 mg/g váhy). Kolagenní hydrolyzát se rychle resorboval ze zažívacího traktu, v plazmě i v různých tkáních došlo během 6 a 12 hodin výraznému vzestupu radioaktivity. V chrupavce radioaktivita přetrvávala oproti ostatním tkáním podstatně déle a bylo možno pozorovat ještě po 96 hodinách 2,6 násobnou radioaktivitu oproti kontrolním zvířatům, kterým byl podáván prolin C-14. To znamená, že v chrupavkách dochází ke kumulaci kolagenních peptidů.
Další a neoddiskutovatelný průkaz vstřebání kolagenních peptidů a jejich přítomnost v buněčných strukturách pojivové tkáně provedli prof. Adam a prof. Martínek metodou imunohistochemické detekce kolagenních peptidů v buněčné cytoplasmě. Kolagenní hydrolyzát s nepoškozenými fluorescenčně značenými antigenními determinanty se tedy dostává do cílových tkání, jako jsou chrupavka, kost, kůže atd. a vstupuje do buněk.
(Adam M., Martínek J.: Imunohistochemical detection of collagen hydrolysate in cytoplasma, Matrix Biology)
Imunofluorescenční důkaz přítomnosti kolagenních peptidů v buňkách kloubní chrupavky. Na obrázku je znázorněna tkáň chrupavky, v dolní polovině obrázku jsou vidět fluorescenčně značené kolagenní peptidy, které pronikají do nitra buněk chrupavky.
Další studie pod vedením prof. Oessera a prof. Seiftera rovněž prokázala stimulaci syntézy kolagenu typu II v buňkách chrupavky, která byla přímo závislá na podávané denní dávce kolagenních peptidů, které stimulují tvorbu kolagenu typu II v kloubní chrupavce. Již po jedenácti dnech působení kolagenních peptidů došlo ke zvýšení počtu chrupavkových buněk (černé tečky) a ke zvýšení tvorby kolagenu typu II o 100 %. Naproti tomu nativní kolagen takový vliv na biosyntézu kolagenu nevykazoval.
(Oesser S., Seifert J.: Stimulation of type II collagen biosynthesis and secretion in bovine chondrocytes cultured with degraded collagen. Cell Tissue Res. 2003, Surgical Research of the Department of General Surgery and Thoracic Surgery of the University of Kiel, Kiel, Germany.)
Hnědá barva na obrázku detekuje biosyntézu kolagenu typu II, který tvoří kloubní chrupavky a dodává jim jejich pevnost. Horní polovina ukazuje syntetickou činnost chrupavkových buněk bez stimulace kolagenními peptidy. Dolní polovina ukazuje zvýšenou syntetickou činnost chrupavkových buněk o 100 % po jejich stimulaci kolagenními peptidy.
Po suplementaci kolagenních peptidů bylo rovněž zaznamenáno významné zvýšení hladiny proteoglykanů v kloubních chrupavkách. Naopak byla snížena aktivita proteázy, enzymu, který poškozuje pojivové tkáně.
Tato zjištění potvrzují fakt, že kolagenní peptidy zvyšují v kloubní chrupavce tvorbu kompletní chrupavčité tkáně.
(EULAR Congress: New clinical and experimental data confirm the importance of collagen hydrolysate in the treatment of degenerative joint disease. Eberbach, Germany 7 June 2004.)
Kde nás najdete?
ORLING s.r.o.
Na Bělisku 1352
562 01 Ústí nad Orlicí
IČ: 45535868
DIČ: CZ45535868
Firma zapsána v OR vedeném Krajským soudem
v Hradci Králové, spisová značka C1573
Kontaktujte nás
Užitečné odkazy